Gerčarju domača dirka za evropsko prvenstvo

13. 5. 2013

Na Prilipah pri Brežicah je bila dirka evropskega prvenstva v motokrosu v kategorijah open, 85 in 65. V razredu open je zmagal Klemen Gerčar (AMD Brežice), ki je bil nepremagljiv v obeh vožnjah. Svoj pohod k zmagi je nakazal že na treningu in v kvalifikacijah, saj je bil zanesljivo hitrejši od tekmecev. Nastop je v tem stilu nadaljeval v obeh tekmovalnih vožnjah, kateri je zmagal s prednostjo večjo od minute.

Z maksimalnim izkupičkom točk je trenutno na desetem mestu v evropskem prvenstvu, kjer pa nima ambicij nastopa, saj se osredotoča predvsem na svetovno prvenstvo MX3, kjer trenutno vodi. In tudi nastop na domači dirki evropskega prvenstva je bil za Gerčarja predvsem trening. »Kaj naj rečem. Zmaga je popolnoma zaslužena, odločilen je bil štart, ko sem še povečal prednost pred konkurenti. Potrebno je bilo zdržati v istem ritmu z visoko koncentracijo, kar mi je manjkalo na minulih dirkah za SP. Nič, že jutri je nov dan in priložnost za dokazovanje. Počutim se vse bolje, tudi forma je na zadovoljivi ravni, kar je dober znak pred odhodom v Ukrajino« je po lepi zmagi povedal Klemen. V obeh vožnjah se mu je najbolj približal Latvijec Toms Macuks, ki je po dirki na Prilipah tudi prevzel skupno vodstvo. Med preostalimi slovenskimi vozniki je zelo dobro nastopil tudi Anej Doplihar (MK Bartog Fortuna Trebnje), ki je dirko končal na šestem mestu. Bolje je sicer nastopil v prvi vožnji, ko je v cilj pripeljal na sedmem mestu, v drugem nastopu pa je bil deseti. Ostali slovenski vozniki so se uvrstil na sledeča mesta: 14. Erik Slavec (MK Bartog Fortuna Trebnje), 17. Miran Kovačič (AMD Trebnje), 19. Theo Urbas (AMD Slovenske Konjice), 20. Denis Zorman (Društvo motokros Brda), 21. Igor Pancar (AMD Šentvid pri Stični), 22. Boštjan Braniselj (MSK Notranjska) in 26. Alojzij Fortuna (MK Bartog Fortuna Trebnje).Visoka uvrstitev slovenskega voznika se je pričakovala tudi v kategoriji do 85 kubikov, v kateri je bil glavni slovenski adut mladi Luka Milec (AMD Slovenske Konjice). Četrto mesto po prvem nastopu je kazalo na boj za stopničke, kar je Milec v drugi vožnji tudi uresničil in premagal vse tekmece. A ponovile so se tehnične težave z izpušnim sistemom, zaradi česar je po dirki dobil eno minuto pribitka, ter nazadoval na osmo mesto v drugi vožnji. Skupno je dirko zaključil na šestem mestu, v skupni razvrstitvi prvenstva pa je na 11. mestu, a z minimalnim zaostankom za prvo deseterico, ki se bo uvrstila na finalne evropskega prvenstva. Pred tem bosta še dve dirki, kjer ima Milec možnost preboja med prvo deseterico. Možnosti za to ima tudi Jan Pancar (AMD Šentvid pri Stični), ki je po treh dirkah na 14. mestu. Domači nastop je Pancar zaključil na 13. mestu. Točke sta osvojila še Jaka Završan, v obeh vožnjah je bil 16, skupno pa 17, ter v prvi vožnji še Jan Hribar za 19. mesto. Brez točk je ostala edina tekmovalka v fantovski konkurenci, Staša Braniselj. Z zmagama v obeh vožnjah je prednost v skupnem seštevku povečal Italijan Gianluca Facchetti.

V kategoriji do 65 kubikov slovenski vozniki niso posegli v boj za sam vrh, se je pa na rob prve deseterice uvrstil Maks Mausser (AMD Feroda). Bolje  je nastopil v drugi vožnji in z desetim mestom za štiri pozicije izboljšal svoj dosežek iz prve vožnje. Tudi za Mausserja velja, da ima še realne možnosti za uvrstitev na finalno evropsko dirko, saj je trenutno na 11. mestu. Gašper Polajžer in Matevž Robek (oba MK Fire Group) sta dirko zaključil na 14 oz. 18. mestu. Zmagal je Avstrijec Rene Hofer, skupno vodstvo pa zadržal Italijan Alessandro Facca.

Naslednja velika mednarodna motokros dirka v Sloveniji bo že čez slab mesec dni, 9. junija bo namreč v Orehovi vasi potekala dirka svetovnega prvenstva MX3 in ženskega svetovnega prvenstva.