Speedway Grand Prix: Žagar tretji v Varšavi

16. 5. 2016

Matej Žagar je z izvrstnimi vožnjami na poljskem Narodnem stadionu v Varšavi osvojil tretje mesto na dirki za VN Poljske in tako na najboljši možen način za seboj pustil slab rezultat iz uvodne dirke letošnje Speedway Grand Prix serije, ki je bila v Krškem. Zmago je slavil branilec naslova Britanec TaiWoffinden, drugo stopničko pa je zasedel Američan Greg Hancock. Ker je Žagar iz stopničk izrinil Avstralca Chrisa Holderja, je tako pokvaril trojno slavje voznikov, ki nastopajo pod okriljem ameriškega giganta z energijskimi pijačami. Žagar je tako po dveh dirkah s točkami že spet v osmerici, ki ima na koncu sezone zagotovljen obstanek v SGP seriji.

Dirka se je za našega voznika začela sanjsko, saj je v prvih treh vožnjah slavil zmago in si tako zagotovil nastop v polfinalnih vožnjah že dva nastopa pred koncem kvalifikacijskega dela dirke. Ob vseh uvodnih zmagah so ga krasili izjemni starti in velika hitrost. V drugo je tako potegnil iz povsem zunanjega položaja, se že iz prvega zavoja prebil na drugo mesto in pričel z lovom na Danca NickijaPedersna, prav tistega, ki ga je v Krškem stal diskvalifikacije in pomembnih točk. Ujel ga je po dveh krogih in v velikem slogu na vhodu v zavoj, kar po notranji strani pustil za seboj trikratnega svetovnega prvaka, ki tokrat ni imel nobenega pravega orožja proti najboljšemu Slovencu. Ob tretji zmagi je še enkrat več dobro startal in vodil že tri kroge, po prekinitvi zaradi padca Poljaka PiotraPawlickega, pa je moral vse skupaj ponoviti še enkrat. »Pred četrtim nastopom se je proga spremenila, predvsem postala precej trša, zato smo očitno malo zamočili z nastavitvami,« je ta nastop v katerem je najprej vozil na drugem mestu, nato pa izgubil v boju s Švedom Andreasom Jonssonom in predse spustil še Woffindna. Tega je nato lovil vse do zadnjega zavoja, kjer ga je prehitel prav v zadnjem zavoju. Kljub temu, da je v petem nastopu povsem zamočil start, bi lahko osvojil vsaj točko, saj je že praktično prehitel Danca Petra Kildemanda, zmagovalca Krškega, a je zapeljal na trdi del proge, zaradi česar je skoraj padel in možnosti za točko je bilo konec.

Z desetimi točkami in tremi zmagami je bil na koncu drugi voznik kvalifikacijskega dela dirke in to je pomenilo, da je lahko prvi izbiral startno pozicijo v drugem polfinalu. Položaj C, drugi od zunanjega roba ovala je bil očitno tisti pravi, saj je v polfinalu še enkrat več brezkompromisno startal in brez težav pristal v prvem letošnjem finalu.

Prvi izbor pozicije v finalu je tako pripadel prav Žagarju, ki se je še enkrat odločil za C, v finalu pa je bil edini voznik, ki še ni osvojil naslova svetovnega prvaka. Start se mu ni najbolje posrečil, saj je iz prvega zavoja pripeljal kot četrti, še pred začetkom drugega kroga pa je uspel za seboj pustiti Holderja in se prebiti na tretje mesto, ki pa ga je le s težavo zadržal do ciljne zastavice: »Bil sem tako hiter, da bi lahko zmagal, tudi položaj je bil pravi, a od starta do prvega zavoja se mi je sklopka toliko pregrela, da mi je drsela skozi vso finalno vožnjo, zato nisem imel možnosti, da bi lahko iztržil še kaj več.«

Novih 14 točk je tako pošteno odebelilo Žagarjev izkupiček po dveh dirkah: »Kot sem povedal že v Krškem, sem res potreboval pravi motor, ob dobrem vzdušju v ekipi, ki ji zaupam in pravih nastavitvah, se mi je forma, kot kažejo tudi profesionalne lige, povzpela na nivo, ki sem si ga želel,« je dobre volje in s pogledom v prihodnost še komentiral Žagar in dodal: »Pred nami je Horsens, Danski oval, kjer sem bil lani drugi in če se malo pošalim, že komaj čakam, da bom tudi tam na pravem konju. Praga, ki sledi je pa tudi oval, ki mi ustreza, verjamem, da bo rezultat iz Krškega takrat le še bled spomin.«

Naslednja, tretja od enajstih dirk bo 11. junija v danskem Horsensu.