Svetovno prvenstvo v enduro 2009 je končano

15. 9. 2009

Pretekli vikend, 12. in 13. septembra, se je v Franciji zaključilo letošnje svetovno prvenstvo v enduru. V razredih E1, E2 in E3 so slavili Ahola (Honda), Aubert in Cerevantes (oba KTM), do stopničk pa so se pripeljali tudi Husqvarnini, BMW-jevi, Husabergovi in GAS GAS-ovi dirkači.

Po šestnajstih dirkah v osmih dirkaških vikendih na Portugalskem, v Španiji, Italiji, Finski, Slovaški, Meksiku, Grčiji in Franciji se je razpletlo svetovno prvenstvo v enduru. Največ pokalov je pobral avstrijski KTM, a konkurenca še zdaleč ne spi.

V razredu E1, kjer se tekmuje z od 100 do 125-kubičnimi dvotaktniki in z od 175 do 250-kubičnimi štiritaktniki, je Finec Mika Ahola na Hondi zmagal na devetih dirkah od osemnajstih. Petindvajsetletni Francoz pod okriljem Husqvarnine ekipe, Antoine Meo, je s šestimi zaporednimi zmagami v drugi polovici sezone nevarno ogrožal Aholo in se mu približal na vsega 15 točk zaostanka. Prvi KTM-ovec v tem najšibkejšem razreud je bil Albergoni z osvojenimi 'samo' 305 točkami.

V najštevilčnejšem in najbolj zanimivem razredu E2 ( 175-250 2T in 290-450 4T) je sedemkratnemu svetovnemu prvaku Juhi Salminenu prvo mesto ušlo le za 6 točk. Jonny Aubert (KTM) je bil celo sezono nepremalgjiv, saj je zmagal je na vseh 13 dirkah, ki jih je odpeljal, izkupički zadnjih treh dirk pa so zaradi poškodbe v Grčiji nič točk. Če bi Salminen bolje vozil že na začetku sezone, bi tako lahko postal svetovni prvak, ampak hej, to je šele njegova prva sezona na BMW-ju. Njegovo drugo mesto, drugo mesto bavarske ekipe v skupni razvrstitvi in deveto mesto drugega člana ekipe, Sima Kirssija, je dokaz, da je na modro-bele potrebno še računati. Enako velja za Husaberga, saj je švedskemu dirkaču Joakimu Ljunggrenu uspelo doseči tretje mesto v skupni razvrstitvi, njegovi ekipi pa tretje mesto v točkovanju proizvajalcev.

V razredu E3, v katerem vozijo najmočnejše dirkalnike (290-500 2T, 475-650 4T), je z desetimi zmagami suvereno zmagal Cerevantes. KTM-ov dirkač, ki je doslej zmagal na kar 45 dirkah svetovnega prvenstva, je letos desetkrat stal na najvišji stopnički in pred zasledovalcem Christophom Nambotinom (Gas Gas) nabral 24 točk prednosti. Tretji je bil Husqvarnin voznik Sebastien Gullaume, v enakem zaporedju pa so si prva tri mesta priborili tudi proizvajalci.