Zanimiv začetek sezone v Tolminu

Nekoliko presenetljiv zmagovalec prve dirke letošnje sezone GHD v Tolminu  (gorsko hitrostne dirke) je Matic Kogej (Mitsubishi Lancer EVO9). V diviziji II je šla zmaga Alešu Preku (Honda Civic), v diviziji I pa Domnu Svetu (Renault Clio Rally5). Tolmin je bil tako prvič prizorišče dirke GHD

Na dirki, ki jo je prvič na Tolminskem organiziralo društvo RR Tmion, je nastopilo 75 voznic in voznikov, v cilj pa jih je na mokri progi in v hladnem vremenu prišlo 66. Zaradi tehničnih težav pri favoritih se je zmage prvič, a povsem zasluženo, veselil Kogej. »Nisem pričakoval, da bom na tako zahtevni stezi dirko končal na prvem mestu. Zelo dobro sem odpeljal drugo vožnjo pa čeprav so bile razmere na stezi težke. Sicer smo že večkrat vozili gorske dirke v dežju, ta pa je bila nekaj posebnega. Proga je bila zavita, dokaj ozka in drseča. Zaradi takih pogojev sem zmage le še toliko bolj vesel. Upam da bom zbral dovolj finančnih sredstev, da bom lahko tudi na naslednjih dirkah branil to zmago,« je povedal Kogej.

Drugega mesta v skupni razvrstitvi se je veselil Aleš Prek (Honda Civic), ki je za Kogejem zaostal za 6,2 sekunde. Prek pa je bil zanesljivo najhitrejši med avtomobili z dvokolesnim pogonom in je zmagal tudi v diviziji II za državno prvenstvo.

V diviziji I je dirko prepričljivo dobil Domen Svet v novem dirkalniku Renault Clio Rally5. Tudi zanj je bila to prva zmaga v tej množični diviziji. V pokalu Renault Twingo je med 20 udeleženci dirko dobil Miha Fabijan, drugi je bil Dejan Krofl in tretji Blaž Cimrmančič. V pokalnem prvenstvu divizije 5 je zmagovalec Matevž Korošec (BMW 325 i), drugi je bil Domen Popek (Fiat Abarth 1000) in tretji Andrej Vidmar (Austin Healey).

Organizatorji zadovoljni, načrti smeli

Eden od organizatorjev Aljoša Gregorič je bil nadvse zadovoljen: »Organizirali smo zelo dobro dirko, sploh če upoštevamo, da je bilo to prvič. Najbolj smo lahko zadovoljni, ker smo jo finančno pokrili, pa čeprav ob stezi seveda ni bilo gledalcev. Zahvaliti sem moram številnim prostovoljcem, bilo jih je preko 150, od redarjev do gasilcev, avtovleke, … prav vsi so pomagali. Lokalna skupnost je dirko lepo sprejela, torej lahko z optimizmom zremo naprej.«

Od vseh dirkačev so bili le štirje iz tujine, saj je epidemija kovida tujcem pripravila največ težav. Gregorič dodaja, da so trdo delali kar nekaj mesecev in se trudili, da je vse potekalo v skladu z zahtevami za preprečevanje širjenja okužbe. In že zdaj snujejo načrte za prihodnost. »Želimo, si da bi prvi vikend v maju postal stalnica za dirko GHD v Tolminu. Lokalna skupnost nas je lepo sprejela, občini Kobarid in Bovec si tudi želita takih dogodkov, zato načrtujemo, da bi v prihodnje pripravili še krajši reli.«

Vreme organizatorjem sicer ni šlo povsem na roko, a to je naredilo dirko le še bolj zanimivo. Vseeno Gregorič dodaja, da bodo morali v prihodnje še izboljšati del infrastrukture, za enosede dirkalnike bodo morali urediti lažji dostop do steze, povečati bokse in izboljšati še ograje ob 4,9 kilometra dolgi in tehnično zahtevni stezi. A ne glede na vse je ravno ta dirka dokaz, da je lahko tudi v teh časih možno organizirati zanimivo dirko.