Če ste med tistimi, ki ste si rekli, da boste še malo počakali z vinjeto, ker v dobi elektronske vinjete nihče ne more vedeti, ali jo imate ali ne, ste bržkone naredili napako. Nadzor nad uporabo e-vinjet se namreč izvaja na več različnih načinov, med drugim tudi s kamerami, ki so nameščene na avtocestnem omrežju, na kontrolnih točkah ter z vozili cestninskega nadzora.
Kazen je 300 evrov!
Če vas prek kateregakoli načina dobijo brez e-vinjete, vas čaka kazen 300 evrov, hkrati pa vam bodo izdali tudi novo e-vinjeto, kar pri Darsu pojasnjujejo tako: "Stranki, cestninskemu zavezancu, ki je cestninsko cesto uporabljal brez veljavne e-vinjete, se sočasno z izvedenim prekrškovnim postopkom izda e-vinjeto z datumom začetka veljavnosti na dan, ko je bil prekršek storjen, veljavna pa postane šele po njenem plačilu. Izda se tista vrsta e-vinjete ali več e-vinjet, ki so veljavne za čas vseh ugotovljenih prekrškov."
Če je za čas ugotovljenih prekrškov mogoče izdati več različnih vrst e-vinjet, se izdajo tiste e-vinjete, ki so za stranko cenovno najugodnejše. Hkrati se stranki izstavi račun za plačilo tako izdanih e-vinjet, ter izda odredbo o prepovedi uporabe cestninske ceste, ki velja do plačila vseh izdanih računov.”
Z Darsa so ob tem sporočili, da so do 13. februarja izdali že 4148 plačilnih nalogov.
Nakup e-vinjete je zelo enostaven
Glede na to, da je pridobitev e-vinjete zelo enostavna in jo lahko kupite z nekaj kliki, je izgovorov, zakaj se vozite brez, zelo malo. Če pa je spletni nakup za vas prevelik stres, lahko tudi elektronsko vinjeto še vedno kupite v fizičnih trgovinah.