Kdo bi si mislil, slovenski vozni park je v 'povprečju' za dve leti mlajši kot hrvaški.
V Evropski uniji (EU) je registriranih 250 milijonov osebnih avtomobilov, po zadnjih podatkih sodeč, pa je njihova povprečna starost 12 let.
To so podatki analize evropskega združenja ACEA, ki je del večje raziskave, imenovane Avtomobilska industrija 2023/2024.
Po raziskavi sodeč, je tudi povprečna starost lahkih gospodarskih vozil v EU 12 let, medtem ko so avtobusi (12,7 leta) in tovornjaki nekoliko starejši (14,2 leta).
In kako visoko na lestvici kotiramo Slovenci? Po omenjenih podatkih Slovenci vozimo za odtenek novejše avtomobile od evropskega povprečja, saj je povprečna starost osebnih vozil na slovenskih cestah 11 let.
Za primerjavo, v Nemčiji ta znaša 10,1 leta, v Avstriji 8,7 leta in na Hrvaškem 13 let.
Povprečna starost lahkih transportnih vozil in avtobusov v Sloveniji je 9,9 leta, tovornjakov pa 9,7 leta.
Najniže na lestvico so se uvrstili Grki s povprečno starostjo voznega parka kar 17 let, pred njimi pa so se s 16,8 leta uvrstili Estonci.
Tudi sicer je povprečna starost vozil najvišja v Grčiji – povprečna starost lahkih transportnih vozil (20,8 leta), tovornjakov (22,7 leta) in avtobusov (19 let). Po drugi strani vrh lestvice ni presenetljiv.
Najnižja povprečna starost osebnih avtomobilov je v Luksemburgu. Po zaslugi visokega življenjskega standarda je namreč povprečna starost osebnih avtomobilov 7,6 leta.
Zelo visoko na lestvici so tudi Avstrijci (8,7 leta).
Zanimiv je tudi podatek o številu registriranih avtomobilov na tisoč prebivalcev. Če mislite, da po teh kazalcih prevladuje Nemčija, se motite.
Največ avtomobilov na tisoč prebivalcev je registriranih na Poljskem - 796.
Povprečje Evropske unije je 651, Slovenci pa smo le malce pod povprečjem s 634 registriranimi avtomobili na 1000 prebivalcev.
Preberite še: Koliko plač ste za avtomobil odšteli v Jugoslaviji? In koliko plač danes?
BONUS VIDEO: Najpogostejše prevare, največje napake ter kako in zakaj se avtomobile bolj splača uvoziti iz tujine?