Najbrž se vas že kar nekaj po cestah vozi brez rezervne gume v prtljažniku. Kako uporabiti kit za popravilo? Kako le-ta učinkuje? Koliko stane nova posodica z lepljivo tekočino?
Alex Štokelj, ki v naši hiši skrbi za modno fotografijo, je potrkal na vrata uredništva revije Avto magazin in vprašal, če imamo izkušnje s popravilom gume s pomočjo kita. V službeno garažo smo vzeli še kamero in posneli, kako smo se lotili prazne gume na njegovem avtu. Zjutraj je bila še polna, sredi dopoldneva pa popolnoma prazna.
Izvedba je načeloma zelo preprosta: malemu kompresorju je potrebno preko 12-voltne vtičnice dovesti električno energijo, nakar nanj privijemo plastenko s tekočino. Pozor, s posode odstranimo le pokrov z navojem, zaščitno folijo pustite nedotaknjeno!
Nato je trajalo manj kot pet minut, da je igla na merilniku tlaka zrasla do 3,5 bara, kolikor naj bi najprej napolnili prazno gumo. Nato proizvajalec predpisuje kratko vožnjo do hitrosti 80 kilometrov na uro in ponovno preverjanje tlaka v gumi ter obisk vulkanizerja.
To je Alex tudi storil, a na AMZS napake po demontaži, čiščenju in testiranju v bazenu napake na gumi niso našli (verjetno zato, ker je tekočina še vedno tesnila luknjico). Zato je vožnjo nadaljeval z enako gumo. Ne daleč ... Že dan zatem je sledil telefonski klic, da je guma zopet prazna in da je to na srečo opazil blizu lokalne vulkanizerske delavnice. Tam so luknjo vendarle našli.
Cene nove posode z lepljivo tekočino? Tam okoli 90 evrov boste plačali pri večini teh sistemov (tale je bil Continentalov). In ne pozabite: če je luknja večja (recimo presekan bok gume), stvar sploh ne deluje.
video: Aleš Pavletič