Osnovnošolski, da ne bo strahu, in pri prvi rahlo navezujoč se na prejšnje pisanje.
Sem nekega davnega dne prišel na firmo, kjer so mi predstavili eno od žensk na vodilnem položaju. Ko je slišala, s čim se ukvarjam, me je takoj 'porabila': »Ti, kateri avto naj kupim? Samo ne Peugeota, ker ima sosed z njim ves čas same težave!«
Punca ni poslušala pri pouku. Znotraj matematike je tudi statistika, ki govori o vedenju množic. Da bi vedenje velikih množic lahko korektno ovrednotili, se je treba zateči k triku vzorca. In tudi če še tako dobro obvladate statistične računske operacije, lahko slaba izbira vzorca pripelje do povsem napačnih, celo neumnih rezultatov.
Tako je v njenih očeh postal Peugeot znamka, katerih avtomobili delajo lastnikom same težave. Svoje prepričanje je temeljila na vzorcu – enega samega avtomobila!! Ubogi Peugeot. In da samo spomnim: punca je končala tudi srednjo šolo in se kitila še z diplomo ter bila v podjetju ena vodilnih. Ena od direktoric. Kako naj ji potem zaupam, če je padla na osnovnošolski računski preizkušnji?
Sem nekega dne padel v debato o porabi goriva. Pravzaprav bolj pasivno, ker me pravzaprav nihče ni nič vprašal. A se je pogovor vil v smeri, ko nisem mogel več biti tiho. In sem vprašal: »Poslušaj, fant, povej mi, no, kakšna je povprečna poraba avtomobila, če sem pri prvem dolivanju goriva (do roba) za 100 kilometrov nalil 7 litrov, pri naslednjem pa za 500 kilometrov 40 litrov?« Možak malo pomisli in reče: »7,5 litra na 100 kilometrov!«
Takole je izračunal: prvič je avtomobil porabil 7, drugič 8, torej povprečno 7,5 litra na 100 kilometrov. Ampak pravi odgovor se pa glasi – 7,83 litra na 100 kilometrov!! Kar sploh ni težko izračunati: prevozil sem 600 kilometrov in za to porabil 47 litrov goriva; če zdaj malo podelim in pomnožim, dobim številko 7,83 (s piko na trojki).
Razlika se tule morda niti ne vidi velika, ampak ker je v resničnem življenju pri številkah tudi precej decimalk in veliko manj ničel, s pravico močno dvomim o vsem, kar tako misleči možakar izjavlja o čemerkoli, kar ima zveze z računanjem.
Ampak saj vsi dobro vemo, da točilni pult (ali po domače šank) prenese vse. Tudi tako statistiko in takšne globoke navedbe o porabi goriva.
Vinko Kernc
vinko.kernc@adriamedia.si