(Ne)učinkovitost

26. 12. 2009
Deli
Vinko Kernc

Huh … Kriv sem in se počutim kot oni, ki spada v kategorijo ekstremnežev iz prejšnjega pisanja na tem mestu. Bila je delovna obveza, tiskovna konferenca, udeležencev veliko, parkirišče do konca zasedeno. Blizu nobenega prostega parkirnega mesta, pločnik pa nadpovprečno širok, prazen in brez znaka za prepovedano parkiranje. Malce se je tudi mudilo.

Najbrž je kak nevoščljivec poklical uradne osebe, ki so s PVC-ovojnicami pridno polepile vse tam podobno parkirane avtomobile, jaz sem skrušeno plačal, in ker sem bil pridno hiter, sem lahko daroval le 40 namesto 80.

A poglejte trik. Spodaj na spremnem listku piše, da »na to obvestilo o prekršku po zakonu ni ugovora«, in vemo, da če kdo ne plača, država nemudoma najde pot do njegovega računa ali imetja. Za 80 evrov. To je učinkovitost države.

A če od koga, bi najprej od države pričakoval, da bo učinkovitost razporejena logično: vsaj enakomerno, če že ne pri velikih vsotah velika, pri majhnih manjša. O čem govorim? Istega dne sem se kot že neštetokrat peljal domov (takoj po ključnem pripetljaju) in na istih mestih kot vselej videl dve precej dolgi koloni parkiranih avtomobilov na prepovedanem mestu, na cesti. In tudi tokrat brez rjavih PVC-ovojnic. Če ste morda prezrli: to se dogaja vsak dan.

Nov pomemben dosežek slovenskih raziskovalcev v boju proti raku

Naprej, istega dne, le nekaj minut zatem. Parkiram doma, odpešačim do smetnjakov in glej: policijski avtomobil parkiran pravokotno na pločnik, pol avtomobila na cesti, pol na pločniku, in to prav do konca pločnika, do žive meje, da res ni mogel nihče mimo.

Dalje. Na isti ulici vsak dan videvam avtomobile, ki vozijo v napačno smer enosmerne ceste. Zraven pa šola, vrtec, stanovanjski bloki. Policaji, redarji?

In najlepše za konec. Govori se (in komaj čakam, da si bo kdo upal preveriti), da se v tej državi vozi veliko zelo prestižnih avtomobilov (številke so bojda trimestne, sicer pa je vse menda izsledljivo), ki so bili uvoženi, zanje pa ne plačana ne DDV ne DMV.

Ko bo nekdo pobrskal, kdo vse se z njimi vozi, bo menda precej nerodno, če si bo to seveda upal javno objaviti. Država pa je pri tem prikrajšana za dohodek, zato ji mora slehernik plačevati več – ali pa od nje (države) dobi manj. Temu se po vseh merilih reče neučinkovitost.

No, a ni to lepo, a ni lepo živeti v taki državi?

Vinko Kernc

vinko.kernc@adriamedia.si