Crosscountry Dragonja: Prva dirka uspela

13. 3. 2011

Le enkrat je prvič in tega so se zelo dobro zavedali pri moto klubu MX Beli kamen, organizatorji prve dirke za sloveski cross country pokal.

Pisala se je zgodovina in dirko si bomo zapomnili po odlični organizaciji ter neverjetnem odzivu dirkačev. Na štartu se jih je pojavilo kar 141. Tekmovali so v osmih različnih kategorijah z motocikli in štirikolesniki. To je bila po dolgih 25 letih tudi prva motoristična dirka na tem koncu Primorske.

S tehnično zahtevno 2, 6-kilometrsko progo, ki so jo le za to priložnost postavili ob glavni cesti med Dragonjo in Koprom, je najhitreje opravil nekdanji profesionalni motokrosist Roman Jelen: "Dirka je bila na nivoju kot se šika, vse čestitke organizatorjem, z zmago v svoji kategoriji in najboljšim časom sem po zimski pavzi, ko skorajda nisem sedel na motor, izjemno zadovoljen. Do prave predstave mi manjka še veliko ur treninga na motorju, ampak na srečo sem lahko s tehniko kompenziral pomanjkanje kondicije", je še dejal Roman, ki je tokrat prvič dirkal na gumah domačega proizvajalca Sava in tako njihovi paleti novih gum za motokros privozil odlično popotnico.

Bistveno bolj utrujen, a nič manj vesel je bil 'jekleni mož' – Miha Špindler, sicer tudi nekdanji motokrosist, danes pa najboljši enduro in kvad dirkač pri nas. Miha je vozil kar dve dirki: najprej je nastopil med motoristi s Husqvarno TE 449 v najbolj množičnem razredu E2 (do 450 ccm 4t in do 250 ccm 2t) in po dveh urah z veliko prednostjo prvi prevozil skozi cilj. Nato je v istem tempu in z enako prepričljivo predstavo stopil na najvišjo stopničko še med kvadi. S svojim kvadom Can-Am 450 ni bil nič manj atraktiven navkljub ekstremnim fizičnim naporom. "Pred dirko sem se odločil, da nastopim tako na dveh kot štirih kolesih. Sprva sem mislil, da bo vmes med eno in drugo vsaj 2 do 3 ure časa, da se malo spočijem, a na koncu sem moral odpeljati dirki kar eno za drugo. Predvsem v drugi sem se moral med vožnjo sproti motivirati, da sem v pravem ritmu pripeljal do cilja, od utrujenosti mi je postalo že pošteno slabo, " je hitri Gorenjec komentiral svoj neverjetni dosežek.

Med tekmovalci je bilo kar nekaj znanih imen slovenskega moto športa. 'Puščavski lisjak' Miran Stanovnik je dejal, da tovrstne domače dirke nikakor ne bi zamudil, saj mu predstavlja odličen trening za vztrajnostne relije, edina težavica je bila le v tem, da od Dakarja ni bil na motociklu, saj še vedno ni povsem okreval po poškodbi stegenske mišice, ki jo je staknil na Dakarju 2011. Iz asfalta se je na teren preselil eden najhitrejših Slovencev Boštjan Pintar, ki je svojo prvo pravo terensko preizkušnjo vzel bolj za spoznavanje s tovrstnim dirkanjem, žal pa je dirko končal zaradi tehnične okvare, ki ji je botrovala zahtevna steza. Glavna atrakcija je bila velika blatna luža, kjer je obtičal marsikateri tekmovalec. Predvsem pa je svoj davek plačevala tehnika, saj je zaradi globine motor kaj hitro namesto zraka počrpal blatno brozgo.

S prvo dirko v zgodovini je bil zelo zadovoljen tudi Silvin Vesenjak, ki je gonilo dirkanja v 'cross countryju' pri nas. Po uspešni karieri v motokrosu in enduru se je odločil podati v promotorstvo terenskega motociklizma. Njegov glavni cilj je bil privabiti čim večje število tekmovalcev, torej tako rekreativnih voznikov-amaterjev kot zveneča imena in ponuditi obilo adrenalinskih užitkov, druženja in nenazadnje zabave. Silvin Vesenjak: "S pomočjo AMZS kot krovne organizacije moto športa pri nas, želimo pokazati, da je s pravim pristopom možno izpeljati odlične dirke, kjer se bodo množično srečevali tekmovalci in navijači. Izjemno pomembno je tudi izobraževanje voznikov, ki na takem dogodku v nadzorovanih okoliščinah niso moteč dejavnik v naravnem okolju."đ

Vsekakor je bila prva od sedmih dirk odličen dokaz, da je 'cross country' prava pot. Naslednja dirka bo v Slovenj Gradcu, sicer tradicionalnem prizorišču motokros dirk. Organizatorji obljubljajo spektakel in veliko športno-adrenalinskih užitkov na povsem novi, le za 'cross country' prirejeni stezi.

09.10.: Dolina pod Kalom

Vsi rezultati in dodatne informacije na www.crosscountry.si in www.amzs-sport.com. Nekaj odličnih fotografij lahko najdete tule.