Dva tedna trajajoča južnoameriška telenovela z resničnimi težavami in pravim terenom se je kljub nepredvidljivim zapletom končala podobno kot lanskoletna. Despres je v žep pospravil že peto zmago na tem vzdržljivostnem reliju.
Pravilnik o največji dovoljeni prostornini agregatov na 450 kubičnih centimetrov v razredu motociklov iz leta v leto kaže na to, da zmanjšanje agregatov morda vseeno ni bila zgrešena odločitev. Številčnost in konkurenčnost ekip narašča in letos smo bili pred dirko, še posebej po odpovedi udeležbe poškodovanega Marca Come mnenja, da se ekipi KTM-a lahko upravičeno tresejo hlače.
V dakarski boj se je vrnila tovarniška ekipa Honde HRC z zanimivimi imeni (namesto petih so na dirki zaradi poškodbe nastopili samo trije dirkači), veliko je obetala na ekipe Husqvarna Rallye by Speedbrain z neverjetno hitrim Joanom Barredo Bort na čelu. Joan je v štirinajstih dneh privozil kar štiri etapne zmage, a zaradi pokvarjene črpalke za gorivo ter močnejšega padca ni obstal na vrhu lestvice – končal je na skupnem 17. mestu, čast Husqvarne pa je rešil timski kolega Goncalves na 10. mestu. Ljubitelji relija, v prihodnosti bodite pozorni na Barredo!
Naslednjo grožnjo lanskoletnemu zmagovalcu sta v začetku dirke predstavljala dirkača na Yamahah, Pain in Casteu. Ampak ko je Miran Stanovnik po predčasni vrnitvi na brniško letališče (odstopil je zaradi peska v motorju) dejal, da nihče izmed njiju ni kandidat za zmago (intervju si lahko preberete tukaj), je imel še kako prav. Kljub Desprejevi okvari menjalnika, ki je ostal brez delujoče pete prestave, je izkušeni Francoz v drugi polovici dirke napadel s polnim plinom in dokazal, da si peto dakarsko zmago še kako zasluži.
In HRC? Največ je pokazal Rodrigues z rednimi prihodi v cilj med prvimi desetimi, a nič več kot to. V končni razvrstitvi po prevoženih skoraj 8.500 kilometrih so prvih pet mest letošnjega, navigacijsko zelo zahtevnega Dakarja zasedli dirkači na KTM-ih. Ta avstrijska tovarna, ki je po objavi pravilnika z omejitvijo prostornine celo zagrozila z odstopom, je na Dakarju zbrala že dvanajst zaporednih zmag.
Matevž Hribar
foto: Maragni M. / KTM Images
Video povzetek zadnje etape:
Izjave iz cilja v Santiagu
Cyril Despres: »Vsi me sprašujejo, če želim nadaljevati in izenačiti Peterhanslov rekord. Odgovor se glasi - da, hočem nadaljevati, ampak brez apetitov po podiranju kakršnihkoli rekordov. Dirka me navdušuje prav tako kot leta 2000, ko sem tekmoval prvič. Dokler bo tako, se bom vračal.«
Pa še njegov video s hotelske sobe po končani dirki:
Oliver Pain: »Prvi teden je bil neverjeten, vodil sem pet zaporednih etap. Nato sem drago plačal majhno navigacijsko napako, padel na hrbet, razbil posodo za gorivo, poškodoval komolec in izgubil veliko časa. Želel sem končati med prvimi petimi, a vseeno je bil to zame lep Dakar.«
Joan Barreda Bort: »Osebno sem z letošnjim Dakarjem zelo zadovoljen kljub slabi končni uvrstitvi. Mehanska okvara na peti etapi me je stala tri ure in pol, v skupnem seštevku pa sem končal tri ure in pet minut za zmagovalcem, kar pomeni, da sem dirkal dobro. Na svetovnem prvenstvu v reliju ne bom tekmoval, a v dogovoru je program, ki mi bo omogočal preživeti čimveč časa na dirkalniku, ga še izboljšati in se vrniti na naslednji Dakar še boljši.«
Marcos Patronelli: »Letošnji Dakar je bil zame kot sanjski. Vse od prvega dneva v Peruju do zadnjega v Čilu je šlo vse kot po maslu. Prvič se je vse izteklo perfektno.«
Katsumi Yamazaki, direktor ekipe HRC: »Dosegli smo naš prvi cilj – priti z vsemi motocikli do konca relija. Ekipa je bila mlada, po vsega šestih mesecih dela nismo pričakovali zmage, čeprav smo si jo želeli. Predvsem pa smo pridobili goro informacij za nadaljni razvoj dirkalnika CRF 450 Rally, ki ga bomo zdaj izboljšali in se vrnili s strojem, ki bo zmožen zmage na Dakarju 2014.«
Video Hondine ekipe z zadnje etape:
Rezultati - Dakar 2013
Motocikli
1. Cyril Despres (FRA, KTM)
2. Ruben Faria (POR, KTM) +00:10:43
3. Francisco Lopez (ČIL, KTM) +00:18:48
4. Ivan Jakes (SVK, KTM) +00:23:54
5. Juan Pedrero (ŠPA, KTM) +00:55:29
6. Oliver Pain (FRA, Yamaha) +01:06:30
7. Helder Rodrigues (POR, Honda) +01:11:22
8. Javier Pizzolito (ARG, Honda) +01:26:07
9. Frans Verhoeven (NIZ, Yamaha) +01:26:35
10. Paolo Goncalves (POR, Husqvarna) +01:28:20
Štirikolesniki
1. Marcos Patronelli (ARG, Yamaha)
2. Ignacio Nicolas Casale (ČIL, Yamaha) + 01:50:35
3. Rafal Sonik (POL, Yamaha) +03:16:49
4. Lucas Bonetto (ARG, Honda) +03:40:10
5. Sebastian Palma (ČIL, Can-Am) +04:35:57
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj