Dakar 2015, 10. etapa: spet zmaga Hondinega Barrede

14. 1. 2015

Tovarniški voznik Honde Joan Barreda je na deseti etapi spet vknjižil zmago, saj je prehitel tako vodilnega Marca Como (KTM) kot tudi Rubna Fario (KTM), ki je zaostal že za skoraj dve minuti. Tik za njim se je uvrstil še en dirkač KTM-a, to je Toby Price. Naš Miran Stanovnik spet solidno, saj je bil 31.

Konec današnje etape naj bi imela ločeni trasi, eno za avtomobiliste in tovornjake in drugo za motoriste in štirikolesnike. Toda vodstvo tekmovanja se je odločilo, da bodo tudi avtomobilisti in tovornjakarji šli po isti poti kot motoristi.

Za razliko od avtomobilistov je bila današnja etapa umirjena, brez večjih nesreč. Veliko dirkačev že misli na cilj, eden takih je prav gotovo Toby Price, ki se je z današnjim četrtim mestom še bolj približal Quintanilli (oba KTM). Razlika med njima je minimalna in borba za tretje mesto v skupni razvrstitvi bo prav gotovo zagrizena.

Hitrostna preizkušnja se je pričela na nadmorski višini 3.600 metrov, nakar je pot dirkače vodila preko prelaza na 4.970 metrih nadmorske višine. »Na planoti smo vozili pri minus enajst stopinjah Celzija. Prsti na rokah skoraj zmrznejo, celo telo je trdo. V takih razmerah je izjemno težko ostati zbran na dirko,« je razmere v Andih komentiral Miran Stanovnik. »Poleg tega smo za današnjo etapo dobili zelo slabo pripravljeno potno knjigo (»roadbook«). Več nevarnosti sploh ni bilo označenih. Nekdo je slabo opravil svoje delo,« je še dejal.

Cilj današnje etape je za dirkače na motociklih in štirikolesnikih ločen od preostale karavane in tako so fantje (in dekle!) znova prepuščeni lastni iznajdljivosti. Kot je dejal Puščavski lisjak, bodo prenočili kar na tleh opuščene telovadnice: »Dobili smo le tanke odeje. Ne bo nam prav toplo.« Dirko je petdesetletnik nadaljeval v svojem tempu in dan zaključil na 31. mestu, s čemer se je v skupnem seštevku uvrstil na 27. mesto. Če Puščavskemu lisjaku uspe s tem mestom priti do cilja, bo uvrščen eno mesto slabše kot na lanskoletnem Dakarju.

Med avtomobilisti je spet zmagal Nasser Al Attijah (Mini), hudo nesrečo s prevračanjem pa je doživel lanski zmagovalec Nani Roma (Mini). Več o dogajanju med avtomobilisti pa na portalu Avto magazin.