Daytona: Kaos na dirki in uspeh Pintarja

7. 3. 2009

Ob 11. uri zvečer se je z dramatičnim finišem končala prva večerna dirka 200 milj Daytone v zgodovini. Dirka se bo v zgodovino vpisala po velikem kaosu, precejšnjem številu padcev in zmedi, ki je skoraj tri ure vladala na tem znamenitem dirkališču. Po treh urah je slavil Yamahin voznik, Američan Ben Bostrom, slovenska predstavnika pa sta osvojila 12. in 32. mesto.

Drama se je začela v 37. krogu, ko je v eni izmed šikan ugasnila cela vrsta reflektorjev in del proge je bil v popolni temi. Zaradi tega je na progo zapeljal varnostni avto in tekmovalci so se pričeli zbirati za njim. Po prvem krogu za varnostnim vozilom je eden izmed tekmovalcev, ki so zaostajali za krog, spregledal počasi vozečo kolono dirkačev in nesreča je bila neizbežna, saj se je z veliko hitrostjo zaletel v kolono motoristov. Ker je prišlo do množičnega padca s kar nekaj močno poškodovanimi, je bila razobešena rdeča zastava in dirka je bila prekinjena. Po daljšem postanku v boksih se je organizator odločil, da se dirka nadaljuje z novim štartom.

A varnostni avto je bil ponovno na progi že čez dva kroga. Ponovno padec. V 17 krogih, kolikor jih je še ostalo do konca, je varnostni avto na progo zapeljal še dvakrat. Zaradi številnih prehitevanj v času rumene zastave, postankov v boksih v času varnostnega avtomobila in zmede na stezi, se v zadnji tretjini dirke ni več vedelo kdo je kje. Vsi prisotni so samo zmajevali z glavami in se strinjali, da je dirkanje preraslo v popoln kaos. Mnogi so se po dirki strinjali, da je dirka na meji regularnosti in da bi jo bilo najbolje razveljaviti, saj so zmagovalcu Benu Bostromu očitali, da je do zmage prišel na neregularen način.

Boštjan Pintar je z 12. mestom na koncu dosegel rezultat svoje kariere in je bil po dirki seveda presrečen, medtem ko je Boštjan Skubic v prvem krogu po varnostnem avtu grdo padel, a jo je na srečo odnesel brez poškodb. Pobral je svoj motor in nadaljeval dirko, a na koncu je bilo to dovolj le za 32. mesto, kar bo razočarani Skubic želel kar najhitreje pozabiti.

Boštjan Pintar: "Presrečen sem. Po lanskoletni smoli, ko sem bil še krog pred koncem na 9. mestu in mi je nato odpovedal motor, mi je danes uspelo. 12. mesto je sanjski uspeh. Zares sem vesel tega rezultata, za katerega so zaslužni tudi moji mehaniki in celotno moštvo. Sreča je bila končno na moji strani in uspeh sem si zaslužil, saj sem v zadnji tretjini dirke dokazal, da se lahko peljem vštric z najhitrejšimi fanti na svetu. Rezultat bi lahko bil še celo boljši, če se nam med dirko pri dolivanju goriva ne bi polil bencin. Zaradi tega smo dobili še kazenski postanek 10 sekund. Če bi odbil ta čas od končnega rezultata, bi najbrž pridobil na koncu še mesto ali dva. Skratka presrečen sem."

Boštjan Skubic: "Katastrofa! To je dirka, ki jo bom skušal kar najhitreje pozabiti. Moja najslabša Daytona izmed vseh v 10-letni zgodovini. Razočaran sem prav nad vsem. Najbolj nad organizacijo prireditve, seveda pa tudi nad svojo vožnjo in nad delom moje ekipe. Pri prvem postanku sem dobil 10 sekund kazni, ker so moji mehaniki prekmalu prestopili zaščitni zid, ko so zagledali, da peljem v boks. Ob paniki so nato pograbili napačno zadnje kolo (Pintarjevo), kateri pa je imel nameščen večji zadnji zobnik, saj Pintar vozi drugačen zobniški prenos, kot ga imam sam. Zaradi prekratke verige, kolo ni šlo na motor in preden smo ugotovili napako in zamenjali kolesa je preteklo veliko časa. Izgubil sem ogromno mest. Ko se je pojavil varnostni avto, sem izkoristil dogajanje na progi in zapeljal v boks na drugi postanek. Ker je bil v boksu le malo pred menoj Pintar, ekipa še ni imela pripravljenega goriva zame, saj me niso pričakovali tako kmalu. Za postanek smo bili namreč dogovorjeni šele čez tri kroge. Dirka je bila izgubljena. Ob umiku varnostnega avtomobila sem videl priložnost, da nadoknadim zamujeno. Na zaviranju po koncu ciljne ravnine sem bil nekoliko pregrob, guma je bila hladna in prednji del motorja je zdrsnil. Udaril sem ob tla in se odpeljal v zaščitno ograjo. Kljub veliki hitrosti sem jo odnesel brez poškodb in tudi moj motor ni bil tako močno poškodovan, da ne bi mogel nadaljevati dirke. Pobral sem motor in peljal naprej, a letošnja Daytona je bila zame izgubljena. Vsekakor je to dirka, ki jo bom skušal čim prej pozabiti."