MotoGP: Prva zmaga za VR46!

3. 4. 2023 | Gregor Žvab

Rossijevi do prvega uspeha, menjava tudi na vrhu prvenstva!

Italijan Marco Bezzecchi (Ducati VR46) je prvič v karieri zmagal na dirki motociklističnega svetovnega prvenstva v razredu motoGP. Najboljši je bil na preizkušnji v argentinskem Termasu de Riu Hondu, kjer je premagal Francoza Johanna Zarcoja (Pramac Ducati) in Španca Alexa Marqueza (Gresini Ducati).

Na drugi klasični preizkušnji sezone 2023 je Bezzecchi prvič stopil na najvišjo stopničko, z zmago pa tudi prevzel skupno vodstvo v SP.

Zdaj ima 50 točk, devet več od svetovnega prvaka in zmagovalca prve dirke sezone Francesca Bagnaie; tovarniški dirkač Ducatija je danes večino dirke vozil na tretjem mestu, a sedem krogov pred koncem padel in nazadnje ostal brez točk na 16. mestu.

Zgoščen urnik v novi sezoni, ko morajo dirkači vsak konec tedna voziti ne samo klasično nedeljsko dirko, ampak še sobotno sprintersko, je že po dveh preizkušnjah pustil prve posledice. Na bolniški so bili pred Argentino že Marc Marquez, Enea Bastianini, Pol Espargaro in Miguel Oliveira, po sobotni dirki in padcu pa je današnjo dirko moral zaradi poškodbe izpustiti še tovarniški vozniki Honde Joan Mir.

Danes je bilo tako na startu samo 17 dirkačev, v zahtevnih razmerah, vozili so na mokri stezi, pa se je najbolje znašel član ekipe nekdanjega zvezdnika tega športa Valentina Rossija.

Bezzecchi se je hitro prebil v vodstvo, najboljši strani položaj je imel sicer po sobotnih kvalifikacijah Alex Marquez. Ta se je znašel na drugem mestu, a je imel za seboj Bagnaio. Rossijev dirkač je počasi povečeval prednost in nakazoval, da je zrel za prvo zmago.

Željo po kakšni točki več pa je nato drago plačal Bagnaia. Potem ko je s polnim izkupičkom dveh zmag opravil prvo nalogo prejšnji teden na Portugalskem, je tokrat ob poskusu, da bi se prebil na drugo mesto, padel. Lahko se je sicer vrnil na stezo in nadaljeval, toda bil je daleč v ozadju in kljub okleščeni konkurenci se mu ni več uspelo prebiti med najboljših 15.

To pomeni, da je v celotnem dirkaškem koncu tedna dobil le štiri točke za šesto mesto v soboto, na drugi strani pa je bil Bezzecchi odličen (34 točk za zmago danes in drugo mesto v soboto).

Nekaj krogov pred koncem je rutinsko vožnjo prvih dveh zmotil Zarco, ki se je po slabšem začetku prebijal naprej, nazadnje pa prehitel še mlajšega Marqueza. Podobno kot današnji zmagovalec je lahko zadovoljen z izkupičkom Argentine (skupno 20 točk), ki ga je ponesel na tretje mesto v SP, zdaj ima pet točk manj kot lanski prvak.

Najbolj nasmejan pa je bil seveda Bezzecchi. "Zelo sem srečen. Danes sem imel tak nenavaden občutek, da bi lahko veliko dosegel, čeprav mi dežne dirke ponavadi ne ustrezajo. A danes je bilo res vse fantastično in na koncu sem se kar pogovarjal s svojim motorjem, da ne bi naredil kakšne neumnosti. Hvala vsem v ekipi, prva zmaga za VR46, odlično so opravili delo," je bil vesel Bezzecchi.

To je bila obenem tudi prva zmaga za Rossijevo ekipo, kljub slabemu izkupičku Bagnaie pa so bili lahko zadovoljni tudi pri Ducatiju. Člani poltovarniških ekip tega proizvajalca so namreč osvojili prva tri mesta ter še peto (Jorge Martin s Pramacom), le tik pod stopničkami je končal Italijan Franco Morbidelli z Yamaho. Šesti je bil Avstralec Jack Miller (KTM).

Na zadnjem mestu je danes končal Millerjev moštveni sotekmovalec Južnoafričan Brad Binder, zmagovalec sobotne sprinterske preizkušnje, na kateri sta bila na drugem in tretjem mestu Bezzecchi in Luca Marini.

V razredu moto2 je slavil Španec Tony Arbolino pred rojakom Alonsom Lopezom in Britancem Jakom Dixonom; v moto3 pa je bil prvi Japonec Tatsuki Suzuki pred Brazilcem Diogom Moreiro in Italijanom Andreo Mignom.

Naslednja postaja SP bo teksaški Austin, kjer bo dirka na sporedu čez 14 dni.