Yamaha je z novo R1 agresivno napadla prestol v kraljevem razredu. Peta generacija legendarne dinastije prinaša revolucionarno tehnologijo iz dirk MotoGP med serijske motocikle. Kdor da v svoj motor 189 ’konjev’ in mu zmanjša suho maso na le 177 kilogramov, misli zelo resno.
Pri Yamahi so v svoje vrste rekrutirali Troya Corserja, dirkača, ki lahko morda edini s pravim orožjem ogrozi rojaka Troya Baylissa v prvenstvu Superbike. A za zmago ni dovolj le odličen dirkač. Za tako visok cilj moraš imeti dobro osnovo v materialu, torej zelo dober serijski motocikel.
Ali obstaja še boljši recept, kot da povzameš nekaj tehničnih rešitev iz bogate zakladnice znanja iz dirk MotoGP, torej iz Yamahe M1, ki jo vozi veliki Valentino Rossi, in jih vtakneš v serijski superbike motocikel? Verjetno ne.
Yamaha je z revolucionarnimi prijemi nastopila že lani s povsem novo R6, ki se med drugim pohvali z elektronsko krmiljenim plinom oziroma ročico plina, ki jo, če karikirano predstavimo, z motorjem povezuje le električni kabel. To so sedaj uvedli tudi v R1 zadnje generacije in vse skupaj nadgradili s še eno novostjo, ki smo jo prvič videli na serijskem motociklu: s prilagodljivimi, elektronsko nadzorovanimi in vodenimi sesalnimi kanali.
Nič novega, boste rekli poznavalci tehnike, to smo videli že pri sodobnih avtomobilskih motorjih, a v svetu motociklizma je to zdaj popolna revolucija.
Zaradi specifičnosti motociklizma, kot so omejenost s prostorom, zahteve po čim manjši masi in 100-odstotni zanesljivosti računalnikov in mikroprocesorjev, smo do prihoda nove R1 to lahko opazovali le pri dirkalnikih za MotoGP.
Yamaha R1 z letnico 2007 v primerjavi s predhodnico morda na prvi pogled ni videti drastično spremenjena, v resnici pa gre za povsem nov motocikel.
Če že njena pojava ostaja znana, pa pogled pod aerodinamični oklep in v drobovje motorja razkrivata pravo sliko. Nov pogonski agregat resda ohranja koncept štirih valjev, postavljenih v vrsto, a v glavi so sedaj štirje ventili, torej eden manj kot prej. Edina stvar, ki se ni spremenila, je razmerje med vrtino in gibom, ki je še vedno 77 x 53, 6 milimetra, s tem pa se vsa podobnost konča.
Nova je glava, novi so bati, izgorevalna komora, predvsem pa je nova elektronika, ki nadzira delovanje motorja. Trije superzmogljivi mikroračunalniki v le tisočinki sekunde zberejo in analizirajo podatke, ki jih sporoča ročica plina. To zagotavlja hipno odzivnost in zveznost samega motorja oziroma njegove moči.
Prav neverjetno zvezna in strmo naraščajoča krivulja moči je eno izmed večjih presenečenj nove R1. Spomin na podivjano zverino, precej zahtevno za hitro vožnjo po dirkališču, z veliko luknjo v zgornjem srednjem območju vrtljajev je bil še kako živ, toda po prvem stiku z novo R1 je to le še zgodovina. Naj razložimo, zakaj.
Prilagodljiva sesalna grla namreč pri nizkih motornih vrtljajih v dolžino (ali bolje rečeno v višino) merijo 140 milimetrov, kar zagotavlja dobro odzivnost na dodajanje plina in zvezno pospeševanje. Toda ob dodajanju plina in naraščanju motornih vrtljajev se dolžina sesalnih kanalov zmanjša na le 65 milimetrov, kar se zasliši kot rezkejši, bolj športen zvok motorja, predvsem pa poskrbi, da motor doseže največjo možno moč.
Na vročem asfaltu v Losailu smo tudi v živo preizkusili ta revolucionarni sistem. Nimamo pripomb! Yamahin motor tako odločno vleče že iz najnižjih motornih vrtljajev in ne popušča vse do svojega vrhunca, ko iztisne vseh svojih 189 ’konjev’ pri 12.500 vrtljajih na minuto, da tega ne bi verjeli, če ne bi sami preizkusili.
To vozniku bistveno olajša delo pri lovljenju dragocenih sekund na dirkališču, oziroma pri stremljenju za popolno, tekočo in hitro vožnjo, ki te napolni z adrenalinom.
Prav zaradi motorja s tako širokim območjem uporabne moči je R1 manj zahtevna za vožnjo, saj dopušča
uporabo višje prestave v ovinkih, kar posledično pomeni manj pretikanja v menjalniku in zato hitrejše čase na krog. Dobri dirkači vam bodo namreč povedali, da je vsako pretikanje v prestavo višje dodatna izguba časa.
Če je tega manj, je torej tudi čas na štoparici boljši.
Ta novost je novo R1 močno približala tudi tistim, ki se še vedno radi zapeljete po cesti. Zaradi prijaznega položaja voznika za krmilom, ki kljub 835 milimetrov visokemu sedežu ni pretirano utrujajoč, ampak dovolj sproščujoč, in zaradi omenjenega značaja motorja je R1 uporaben tudi za vsakodnevno vožnjo.
V času, ko se vsi proizvajalci motociklov usmerjajo k še korenitejšim rešitvam, ki s cestno uporabo nimajo skoraj nič več skupnega, je to prijetno presenečenje in dokaz, da je mogoče narediti športni motocikel za stezo in cesto. To namreč lahko trdimo, ker smo najprej preizkusili R1 v popolnoma standardni obliki, kot pride ven iz škatle, in nato še z dirkalnimi gumami ter s športno nastavljenim vzmetenjem.
Dejstvo, kako zlahka R1 spremeni značaj, nas je osupnilo. V športnih Pirellijevih gumah Supercorsa pro in z ’zategnjenim’ vzmetenjem je Yamaha športni pripomoček, ki se ne ustraši tudi dolgih hitrih ovinkov. Tam, kjer je v standardni nastavitvi motocikel zaradi mehkejše nastavljenega vzmetenja nekoliko zanihal, sedaj tudi migne ne več in le zvesto sledi zastavljeni smeri. In to pri hitrosti 240 kilometrov na uro v nagibu!
Osupnila nas je tudi vodljivost. R1 sicer ni nikoli slovela kot težko vodljiv motocikel, toda sedaj je še lahkotnejša in korak bliže peresno lahkim 600-kubičnim superšportnikom. Do izraza so prišle vse izboljšave na okvirju in lažjih zavornih kolutih, ki so sedaj manjši za 10 milimetrov (310 milimetrov premera), in seveda shujševalna dieta na 177 kilogramov suhe mase.
Nadpovprečno dolga ciljna ravnina na dirkališču nam je omogočila, da smo Yamahi ’očistili kanale’ in jo pognali skoraj do hitrosti 280 kilometrov na uro. Pri tej hitrosti si lahko sproščen le na dobrem motociklu in o R1 tudi za hipec nismo podvomili. Že med samim pospeševanjem iz ovinka motocikel zagotavlja dober občutek in nadzor nad zadnjim kolesom (predvsem zaradi povsem novega blažilnika in za 30 odstotkov močnejše nihajke), v samo ravnino pa pospešuje mirno, brez nihanja ali česa podobnega, ko hitrost strmo narašča.
Pohvaliti moramo še nov aerodinamični oklep, ki zagotavlja bistveno boljšo zaščito pred pišem vetra. Edina zamera, pa še ta ne prav velika, gre blažilniku krmila, ki bi svojo nalogo lahko opravljal za odtenek bolje. Krmilo namreč med pospeševanjem rado zaniha, ko se sprednje kolo odlepi od tal. Na srečo pa se to ne pojavlja pri velikih hitrostih na dolgih ravninah.
Verjetno vas zelo zanima tudi, kako se na koncu ciljne ravnine izkažejo nove, kar šestbatne zavorne čeljusti, kar je sicer novost in posebnost med serijskimi motocikli.
Torej sprva v dveh vožnjah, ko je bila R1 nastavljena povsem serijsko, smo kljub veliki zavorni učinkovitosti pogrešali malce več povratnega občutka. Potem ko smo odpeljali še tri ’runde’ s športno nastavitvijo vzmetenja, pa je vsakršen dvom izginil. Zavore so vrhunske, za današnje standarde nadpovprečno zmogljive in vedno 100-odstotno zanesljive. Predstavljajte si, kakšno zahtevno nalogo so vsak krog znova in znova opravljale, ko je bilo treba hitrost z 280 kilometrov na uro v najkrajši možni razdalji zmanjšati na približno 100 kilometrov na uro. Toliko je namreč znašala hitrost v prvem ovinku. Vsa hvala gre tudi sklopki proti blokiranju zadnjega kolesa. Ta zagotavlja miren zadek tudi pri skrajno ostri vožnji in grobem pretikanju v nižje prestave.
Nedvomno je nova Yamaha R1 z vsemi novostmi in tehničnimi inovacijami najzmogljivejša R1 doslej, imamo pa občutek, da ni veliko drugače tudi v primerjavi z ostro konkurenco. Ima ogromen potencial, ki ga izkušen voznik lahko izkoristi že z rahlim poigravanjem z nastavitvijo vzmetenja. Z ’Yamaha racing kitom’ dodatne opreme pa bo to izredno vroč dirkalnik, na katerega bo treba biti še posebej pazljiv. Oglejte si drugo leto superbike dirke, če ne verjamete.
Novosti na kratko
- povsem nov motor sedaj s štirimi in ne več petimi ventili (sesalna ventila sta iz titana), 139 kW (189 KM) in 118 Nm navora; vrtina in gib merita 77 x 53, 6 milimetra, povišano je tudi kompresijsko razmerje (12, 7 : 1); nova je izgorevalna komora, močnejše ojnice, lažji in močnejši bati,
- YCC-I (Yamaha Chip Controlled Intake) prilagodljivi, elektronsko nadzorovani sesalni kanali, krmiljeni s servomotorjem,
- YCC-T (Yamaha Chip Controlled Throttle) elektronsko nadzorovana ročica plina – ’drive by wire’,
- sklopka proti blokiranju zadnjega kolesa,
- nov izpušni sistem (lažji, preoblikovan, narejen iz titana) s trismernim katalizatorjem,
- vžigalni sistem z veliko zmogljivostjo,
- učinkovitejši dotok svežega zraka v ’airbox’,
- kompaktnejši Exup s titanovimi ventili,
- nov hladilnik z dvojno vetrnico in izboljšanim odvajanjem vročega zraka,
- močnejši ’križi’ za vpetje vilic,
- zmogljivejše šestbatne radialne zavorne čeljusti,
- lažja zavorna koluta merita sedaj 310 milimetrov,
- povsem nova aerodinamična zaščita, sedež in zadek,
- zadnja luč iz LED-diod, spredaj dvojni žaromet s štirimi žarnicami.
Yamaha YZF-R1
Cena testnega modela: predvidena okrog tri milijone tolarjev
Tehnični podatki
Motor: 4-taktni, štirivaljni, tekočinsko hlajen, 998 kubičnih centimetrov, 139, 0 kW (189 KM) pri 12.500/min, 118, 3 Nm pri 10.000/min (ram air), elektronski vbrizg goriva
Sklopka: oljna, večploščna, proti blokiranju zadnjega kolesa
Prenos moči: šeststopenjski menjalnik, veriga
Vzmetenje: spredaj polno nastavljive vilice USD, zadaj polno nastavljiv enojni centralni blažilnik
Zavore: spredaj 2x kolut fi 310 mm, šestbatna zavorna čeljust, zadaj 1x kolut fi 220 mm
Gume: spredaj 120/70–17, zadaj 190/50–17
Medosna razdalja: 1.415 mm
Višina sedeža od tal: 835 mm
Posoda za gorivo: 18 l (3, 4 l rezerva)
Suha masa: 177 kg
Na trgu: motocikel bo dobavljiv že v decembru.
Zastopa in prodaja: Delta team, d. o. o., Cesta krških žrtev 135a, Krško, tel. št: 07/492 18 88
Hvalimo
- fantastičen motor
- uporabna tako na cesti kot na dirkališču
- vzmetenje
- zavore
- lahkotnost v ovinkih in stabilnost pri veliki hitrosti
- sklopka proti blokiranju zadnjega kolesa
- tehnične inovacije
- oblikovanje in aerodinamična zaščita
Grajamo:
- za na dirkališče bi si stopalke za noge namestili za odtenek višje
- blažilnik krmila bi lahko temeljiteje opravljal svojo nalogo
Peter Kavčič