Brez težav po nakupih

9. 2. 2009
Deli

Se je tudi vam že zgodilo, da ste v prtljažnik avtomobila zložili nakupljene izdelke, doma pa ste bili po odprtju vrat prtljažnika neprijetno presenečeni? V njem ste namreč uzrli razmetane slastne sire, kruh, prašek, mehčalec … Temu bi se lahko izognili.

Kljukice ali varovalna mrežica

Velika večina avtomobilov ima že serijsko vgrajene kljukice za pritrjevanje in/ali obešanje. Tako lahko nakupovalno vrečko s kruhom, jajci, solato in drugimi dobrotami iz trgovine z živili preprosto obesimo na kljukico in vsebina se ne bo raztresla kljub pozibavanju med vožnjo. Če pa vozilo takšnih kljukic za obešanje nima, temveč so na dnu prtljažnika, priporočamo nakup varovalne mrežice, če ta že ni v opremi avtomobila. Lahko jo naredite tudi sami, če se vam ne zdi smiselno odšteti denarja za nakup originalne opreme.

Primeri dobre prakse

Nekateri avtomobili imajo zlaganju polnih nakupovalnih vrečk namenjene celo posebne predale. Takšnega zelo uporabnega ima, na primer, Nissan Murano. Pri tem SUV-u v prtljažniku preprosto pritisnemo na gumb in iz tal prtljažnika skoči stranica in se postavi navpično. Okoli nje pa so trije z mrežicami ločeni in obrobljeni prostori, idealni, da vanje postavimo nakupovalne vrečke. Med vožnjo se ne premaknejo, z največjo lahkoto jih dvignemo in odnesemo v stanovanje, povrhu vsega pa omogočajo še lahkotno prebiranje.

Podobno uporabno rešitev ima tudi Honda Jazz, ki v prtljažniku skriva dvojno dno s prav tako dvižnim predalom. Ta odkrije uporabno luknjo, ki je primerna tudi za odlaganje mokrih stvari ali izdelkov, ki bi se lahko razlili. Tako spravljeni ne ogrožajo drugih stvari v 'nadstropju' više. Še nekaj centimetrov nad nivojem prtljažnika je v Jazzu tudi mrežica, priročna za odlaganje recimo kruha. Nekaj avtomobilov na trgu pa ima v dnu potniške kabine ali v sedežih skrite predale – Renault Megane, Citroën Berlingo, Nissan Note … –, kamor ne sodijo nakupovalne vrečke, lahko pa tja zaradi varnosti pred krajo za kratek čas odložite kako pogodbo; le pazite, da se ne zmoči.

Pomembnost prtljažnika

Pri nakupu avtomobila se vprašajte, kako pomemben je prtljažnik, saj je od tega odvisno, kako velik avtomobil potrebujete. Če boste v njem vozili manjše stvari, ne spreglejte avtomobilov s pomično zadnjo klopjo, ki omogoča povečevanje in zmanjševanje prtljažnika (Toyota Yaris, Renault Mod­us …).

Nikakor ne spreglejte načina zlaganja klopi, ki naj bo čim preprostejši (nekateri se zložijo že s po­tegom vzvoda), klop pa deljiva (za primer, ko boste peljali večji predmet, da bo lahko ob njem sedel še vsaj potnik) in zložljiva v čim bolj ravno dno. Dobrodošlo je tudi ločeno odpiranje šipe prtljažnika, saj na ozkih parkiriščih za zlaganje stvari vanj ni treba odpreti celih vrat.

www.svetovalnica.net

Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere