Nakup družinskega avtomobila

17. 12. 2010
Deli
Nakup družinskega avtomobila

Nekaterim je prehod na enoprostorsko vozilo ali večji osebni avtomobil posebno velika težava, saj so prej uživali v vožnji s športnim ali pa majhnim mestnim avtomobilom, drugim pa je to celo v večji užitek. Ponujamo deset ključnih nasvetov, na kaj paziti pri nakupu novega družinskega avtomobila.

1. Ne barva, varnost je ključna

Je že res, da navadno izberemo osebni avtomobil glede na želje oziroma izbrani model, barvo ipd. Toda najprej je treba upoštevati varnostni vidik, torej število zračnih blazin v vozilu (vprašanje o tem, ali sploh so v vozilu, dandanes ni več relevantno), upravljanje svetil za dnevno vožnjo, protiblokirne zavore, preverite tudi alarmni sistem in druge varnostne možnosti v vozilu.

2. Družinski proračun za družinsko vozilo

Zagotovo je prijetneje izbirati med avtomobili, ki so lepi, izjemno hitri in nadvse dobro opremljeni, a kaj, ko vam tako izbiro omejuje cena tega vozila, predvsem pa velika poraba goriva in s tem visoki stroški. Da ne bi preveč trpel družinski proračun ali bi vas premočno obremenila ogromna posojila, izbirajte raje med avtomobili, ki jih še zmorete finančno pokriti.

3. Velikost je pomembna

Če se je družinica šele nedavno povečala za prvega novega člana ali pa se le še dodatno povečuje, premislite o nakupu dovolj velikega vozila. Že veste, kako boste v avtomobil spravili enega ali več otroških vozičkov, otroško kolo, morebiti tudi otroške smuči in vso drugo opremo? Premislite torej, za kaj zares potrebujete družinsko vozilo, da se ne boste z okornim velikim vozilom pol ure obračali pri vrtcu ali pa boste ob smučkah in drugi opremi v vozilu ostali – doma.

4. Prevožene razdalje

Pri izbiri avtomobila, posebno če to ni edino vozilo v gospodinjstvu, vam lahko pomaga tudi razmislek o prevoženih razdaljah z novim vozilom. Če je treba otroka voziti v šolo ali na popoldanske interesne dejavnosti, zagotovo ne potrebujete prav velikega vozila, premislite tudi, koliko goriva porabi izbrani avtomobil.

5. Kaj pa znamke?

Če bi se radi z novim vozilom (le) pohvalili pred prijatelji, potem bo odločitev o izbiri vozila povsem drugačna, kot če bi upoštevali predvsem prostornost vozila, tudi za shranjevanje vseh otroških reči, npr. barvic, knjig, igračk, tudi prigrizkov in seveda pripomočkov za nego otroka, predvideno porabo goriva, varnostne elemente, vzdržljivost in trajnost tkanin v vozilu itd.

6. Lep ali uporabnejši avtomobil?

Podobno kot pri tržnih znamkah vas lahko namesto uporabnejših nasvetov mikajo neskončne možnosti CD-predvajalnika, izbira barve opreme in tkanin notranjosti vozila, zvok hupe ipd.

7. Nekaj novega, nekaj rabljenega, nekaj izposojenega, nekaj modrega

To ste izbirali za poročno slavje, mar ne? Med rabljenimi in novimi vozili pa je izbira malce zahtevnejša in manj zabavna. Zagotovo je novejše vozilo varnejše, toda če vam družinski proračun ne omogoča drugače, se odločite tudi za rabljeno vozilo. Pazite le, da bosta pregled in izbira takega avtomobila zares skrbna, saj so nesreče z raznimi razlitimi tekočinami in drugimi snovmi po avtomobilu pri otrocih kar pogoste. Seveda pa poleg tega upoštevajte še število prevoženih kilometrov, skrbnost pri preteklem vzdrževanju, posebno z vidika varnosti, morebitne težave z vozilom ipd.

8. Pregledi in ocene

O svojem novem vozilu, tako novem kot rabljenem, se temeljito pozanimajte z raznimi pregledi, ocenami, zapisi poskusnih voženj ipd. Dandanes ob izjemno bogati izbiri takih vsebin po spletu, v revijah (tudi v Avtomagazinu) in časopisnih prilogah res ni opravičila za slab nakup zaradi nevednosti.

9. Prilagodljivost novega vozila

Pri tem vas lahko vodijo premisleki o tem, ali je mogoče iz vozila po potrebi umakniti katerega od sedežev, morda pa bo treba kakšen sedež dodati. Otroški sedež je danes mogoče brez večjih težav vpeti v vse novejše avtomobile. Toda kako je s tem pri starejših (rabljenih) vozilih in ali je kakšna možnost za odlaganje otroških stekleničk ipd.? Morda so to nepomembne podrobnosti, a včasih lahko prav te naredijo še posebno daljšo vožnjo prijetnejšo.

10. Zmogljivost motorja

Ne nazadnje pa premislite še o zmogljivosti motorja. Ali boste novo vozilo uporabljali izključno za vožnjo po mestu (šola, vrtec, interesne dejavnosti) ali bo za daljše razdalje in predvsem edini avtomobil v gospodinjstvu? Premislite še, ali bi želeli hitro in varno voziti ali se raje zadovoljite z nižjimi hitrostmi vožnje.

www.svetovalnica.net

Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del