Kako odreagirati, če z avtom pristanete v vodi? Tu je nekaj pomembnih napotkov ...

31. 8. 2024 | STA
Deli
Kako odreagirati, če z avtom pristanete v vodi? Tu je nekaj pomembnih napotkov ... (foto: Profimedia)
Profimedia

V zadnjem času je bilo pri nas kar nekaj tovrstnih nesreč, zato je nekaj nasvetov zagotovo na mestu.

V primeru, da avtomobil zaradi nesreče ali katerega drugega dejavnika pristane v globoki vodi, je najpomembneje preudarno ukrepati, saj avtomobil ne bo potonil takoj. Na Agenciji za varnost prometa (AVP) poudarjajo, da je najpomembneje ostati miren. Običajno bo avtomobil plaval vsaj tako dolgo, da je prisebno zapuščanje avtomobila mogoče.

Preberite še:

Po dveh nedavnih primerih nesreč, v katerih je avtomobil končal v vodi, je AVP izdala varnostna priporočila, kako ukrepati v primeru, da avtomobil pristane v globoki vodi. Ob tem na agenciji izpostavljajo, da je scenarijev pristanka avtomobila v vodi bistveno več, kot si predstavljamo. Ni nujno, da gre za nesrečo, zdrs s ceste ali neprilagojeno hitrost, temveč lahko na to vpliva tudi pozabljivost, malomarnost ter nespretnost voznika ali narava.

Ob pristanku avtomobila v visoki vodi je najprej treba odpeti varnostni pas. Če se je zaponka zataknila, je treba takoj uporabiti rezalnik varnostnega pasu, če ga seveda imate pri roki. To je še najbolj pomembno, če se je avto prevrnil na bok ali celo na streho in bi vas lahko pas fizično oviral. Pred rezanjem se je treba opreti ob streho, da preprečite padec, potem ko se boste osvobodili pasu.

Kako odreagirati, če z avtom pristanete v vodi? Tu je nekaj pomembnih napotkov ...
Profimedia

Takoj, ko se osvobodite pasu, odprite okna oziroma okno, s čimer boste omogočili vodi, da postopoma vdre v notranjost. Tako pa boste lahko tudi odprli vrata, saj bo pritisk na vrata z obeh strani izenačen. Če okna ne morete odpreti, ga razbijte, svetujejo na AVP.

Takoj zatem isti postopek ponovite pri sopotnikih, še posebej pri otrocih, vendar šele po tistem, ko ste se prepričali, da ste naredili vse omenjeno. Zatem odprite vrata in pomagajte iz avta vsem v kabini ter splavajte na površje, če je avto že tako globoko. Zagotovo pa velja, da je treba avto zapustiti še preden potone, saj se potem možnost rešitve zmanjša.

Na AVP poudarjajo, da je tudi neškodljiv potoček lahko po močnem neurju hudournik. V takšnem primeru se izogibajte tudi deročih voda, ki na prvi pogled niso videti nevarne.

"Če nesrečo opazujete od zunaj, ste dolžni pomagati, a preden pomagate, pokličite na telefonsko številko 112 ali 113," so opozorili na AVP. Ob tem opozarjajo, da je ob neurjih, nalivih in močnem deževju najpomembneje povečati varnostno razdaljo ter prilagoditi hitrost.

To nadlogo z avtomobila lahko odstrani brivska pena

Novo na Metroplay: Goran Dragić iskreno o tem, kaj se je z njim dogajalo po osvojitvi naslova evropskih prvakov