Kot kupec ste v precej boljšem položaju od prodajalcev, zato se svojih prednosti zavedajte in jih izkoristite.
Večina prodajalcev svoje premičnine uporablja tako dolgo, dokler se jim to splača. Ko pa se enkrat začnejo kvariti, jih želijo prodati. Za silo jih skrpajo skupaj in spolirajo, da bi se jih čim lažje znebili. Nakup rabljenega avtomobila je zato še najbolj podoben loteriji z omejenim številom zadetkov. Kljub temu pa so tudi izjeme in vam zadostuje že ena.
Nikamor naj se vam ne mudi
Ne nasedajte zgodbam o priložnostih, ki jih ne smete zamuditi. Brez obveznosti primerjajte čim več ponudb, pa tudi recenzije in teste na spletu, saj v njih navajajo šibke točke določenega modela. Konkretne avtomobile se vam splača ogledati čim bolj temeljito in čim manj poslušati, kaj vam o njih pravijo ponudniki. Odločite se izključno na podlagi dejstev in svojo odločitev mirno prespite.
O ceni se začnite pogovarjati šele, ko se prepričate, da vam avto povsem ustreza. Ne bojte se barantanja. Če ga kupujete pri posredniku, upoštevajte, da ga je kupil za vsaj 15 odstotkov pod ceno, ki vam jo ponuja kot prvo. Povejte, koliko ste največ pripravljeni odšteti, in mu pustite svojo telefonsko številko. Pri nakupu pa avtomobila ne plačajte, dokler niste popolnoma zadovoljni in dokler prodajalec ni naredil vsega tako, kot si želite.
Poraba goriva ni najpomembnejša
Vsaj tista na papirju ne. Nanjo precej vplivata tudi vzdrževanje in način vožnje prejšnjega lastnika. Za enak denar je navadno ugodneje kupiti večji model avtomobila, saj je njegova cena nižja zaradi višjega davka in porabe.
Veliko ljudi si želi privarčevati pri gorivu in zato razmišlja o varčnih dizlih, če pa mislite kupiti avto za malo denarja, jih rajši kar pozabite. Vzdrževanje in popravila rabljenih sta pri njih precej dražja in pogosto presegata vrednost vozila. Samo Boscheva črpalka in turbo polnilnik vas v primeru okvare staneta več kot celotna generalka na primerljivem bencincu.
Ocenite splošno stanje
Sveža barva, nemiren tek motorja, dimljenje izpuha, zlizane stopalke in volanski obroč ter nepravilno obrabljene gume so samo nekateri od znakov, s katerimi lažje zbijate ceno. Vlečna kljuka recimo ni prednost, kot menijo nekateri, ampak slabost.
Vleka povečuje obremenitev motorja in prenosa, zato so avtomobili s kljuko običajno v slabšem stanju kot tisti brez nje. Podobno športni dodatki in predelave pomenijo, da je imel lastnik gotovo težko nogo. Tudi avta, ki je prestal težjo nesrečo, ni priporočljivo kupovati, saj je lahko zelo nevaren in ga hitreje napade korozija.
Stanje karoserije in podvozja najbolje ugotovite s pregledom od spodaj, če avto odpeljete do dvigalke ali jaška. Zdravje motorja pa z merjenjem pritiska v valjih, kar lahko naredi vsak bolje opremljen mehanik. Če ste v dvomih in vas avto po opravljeni poskusni vožnji še vedno zanima, predlagajte neodvisno cenitev. Povprečno ceno določenega modela lahko ugotovite tudi s pomočjo mednarodnega sistema Eurotax.
Temeljito preverite vse papirje
Bodite previdni, če nekdo prodaja sorazmerno nov avto, pa je že tretji ali četrti lastnik. Vozilo je prav lahko ukradeno ali pa ima kakšno večjo napako. V primeru, da vam prodajalec ne pokaže servisne knjižice, se od njega kar takoj poslovite, ne glede na to, kako dobro je avto videti. V njej je napisano vse, tako da vam ni treba niti gledati števca ali spraševati, kateri deli so bili na njem zamenjani.
Ugotovite, ali številke na šasiji ustrezajo tistim v dokumentih, preverite lastništvo, trajanje registracije, zavarovalno polico in zeleno karto. Zahtevajte originale, ne zadovoljite se s fotokopijami.
Ne menjajte za vsako ceno
Če prodajalcu poveste, da vas menjava ne zanima, bo računanje preprostejše. V oglasih na spletu preverite, kakšno ceno drži vaš rabljeni avto, in ga skušajte prodati prek oglasa, saj lahko zanj dobite precej več. Če pa je razlika premajhna, da bi bila vredna vašega časa in truda, pa skušajte od prodajalca, pri katerem nameravate menjati avto, iztržiti vsaj 90 odstotkov tržne cene starega.