Varno v dežju

21. 11. 2015
Deli
Varno v dežju (foto: Aleš Pavletič, Matevž Hribar)
Aleš Pavletič, Matevž Hribar

Nekateri vozniki se vožnje po dežju bojijo, čeprav za to ni nobenega razloga. Treba je le upoštevati nekaj nasvetov in tudi deževni dnevni so lahko za volanom prav prijetni.

Da bodo jesenski dnevi tudi varni, čeprav statistika pravi, da je največ (hujših) nesreč v jasnem vremenu, vam bomo pomagali z nekaterimi nasveti. Najprej poskrbite, da boste iz avtomobila dobro videli, saj vlaga pogosto zarosi stekla. Recept je enostaven: če imate klimatsko napravo, potem jo vklopite kljub nižjim temperaturam, saj klima zrak tudi suši. Potem upoštevajte, da je treba varnostno razdaljo prilagoditi spolzkim razmeram, zato se nikakor ne zanašajte na dejstvo, da imate še dobre reflekse. Modri vozniki pravijo, da ni težava hitro voziti, ampak se hitro ustaviti.

Vozniku so lahko v veliko pomoč tudi sodobni asistenčni sistemi, vendar se je treba zavedati, da tehnologija ni vsemogočna. Z žarometi v tehnologiji LED, ki po možnosti samodejno preklapljajo med zasenčenimi in dolgimi lučmi, ne morete zgrešiti, saj ste na cesti bolj vidni, hkrati pa tudi vi veliko bolje vidite. Potem sta tu še radarski tempomat, ki samodejno ohranja razdaljo do vozila pred vami, hkrati pa ga zna, zlasti če je slabo osvetljeno, zaznati prej kot človeško oko in takrat začne pravočasno zmanjševati hitrost.

V dežju je uporaben tudi sistem za preprečevanje nenamerne zapustitve voznega pasu, ki ga poznamo tudi z imenom Lane Assist: zelo uporabni zadevi razobesita belo zastavo predaje, če je naliv res hud, zato je treba vajeti takrat zopet vzeti v svoje (vozniške) roke.

Zavorna razdalja je ne glede na nameščene gume daljša kot po suhem, pomaga pa, če imajo gume čim več profila, pomembno pa je tudi, da niso prestare. Stare (več kot pet sezon) gume namreč otrdijo (to je še posebno opazno pri zimskih) in v tem primeru se lahko zavorna razdalja poveča za tretjino in več.

Nevarnost, ki je v dežju vedno prisotna, je splavanje oziroma aquaplaning. Za tiste, ki tega (na srečo) še niste izkusili: to je trenutek, ko s preveliko hitrostjo zapeljete na večjo količino vode (lahko je to večja luža ali manjši potoček čez cesto ali pa ste le prehitri glede na siceršnjo količino vode na cesti) in gume izgubijo stik s podlago. Takrat se ne smete ustrašiti, ampak le s čim manjšimi popravki na volanu prebroditi neugodno podlago, saj bi panično obračanje volana lahko povzročilo nesrečo. Dokler prednja kolesa plavajo, na smer avtomobila ne morejo vplivati, ko pa spet pridejo v stik s podlago, pa bo avto sunkovito zavil tja, kamor so obrnjena. Zato: rešite se lahko tudi z uporabo sklopke, saj tako ločite motor od koles in s tem razbremenite pogonska kolesa dodatnih sil, ki bi lahko tehtnico prevesile na stran zdrsa, volan pa pustite čim bolj pri miru oziroma ga le nežno obračajte v smeri, v katero želite, da avto zavije, ko bodo kolesa splet dobila stik s podlago. Poleg tega opazujte cesto pred seboj: večje količine vode, ki povzročijo splavanje, se da po navadi videti vnaprej.

10 nasvetov za varno vožnjo po dežju

1. Redno vzdržujte brisalce. Ko ti začnejo puščati neobrisane sledi (črte), je čas za zamenjavo. Skrbite tudi za zadostno količino tekočine za pranje stekel, ta bo pomagala predvsem v rahlem dežju in ob mastni cesti.

2. Posebno morate biti previdni, ko dežuje po dolgem obdobju suhega vremena. V tem času se na cesti nabere prah, motorno olje, mast in druga nesnaga. Ko se pomeša z vodo, cesta postane zelo spolzka. Čez čas dež seveda vse to spere, zato je prvih nekaj ur najbolj nevarnih.

3. Izogibajte se roba ceste, saj se tam pogosto nabira voda. Vozite raje po sredini svojega voznega pasu.

4. Če vidite pred seboj veliko lužo, se ji poskusite izogniti ali pred njo ustaviti, saj je težko oceniti njeno globino in kaj se skriva v njej. Pri tem se izogibajte sunkovitih manevrov, saj bi lahko izgubili nadzor nad vozilom. Če boste v lužo zapeljali le z eno stranjo avtomobila, lahko avto začne zanašati, če boste zapeljali v pregloboko lužo, lahko voda poškoduje električne sisteme ali motor.

5. Če avto splava (aquaplaning), ne zavirajte sunkovito in ne obračajte volana, saj vas lahko zanese, ko kolesa spet dobijo stik s podlago. Pritisnite pedal sklopke, da se pogonska kolesa prosto zavrtijo, hkrati umaknite nogo s pedala za plin in vozite naravnost, dokler avto spet ne dobi oprijema.

6. Če ima vaš avtomobil dnevne luči, bodite pozorni, ali ste zadaj sploh osvetljeni. Nekateri avtomobili so takrat osvetljeni samo spredaj, zato prižgite zasenčene luči, da vas bodo za vami vozeči videli.

7. Zmanjšajte hitrost. Ko močno dežuje, je težko videti druga vozila, prometne znake in cesto, zato vozite počasneje. Če boste vozili prehitro, boste potrebovali dalj časa, da se ustavite ali prilagodite okoliščinam na cesti.

8. Ne sledite preblizu velikim tovornjakom ali avtobusom. Izpod njihovih velikih koles voda na široko prši, kar vam še dodatno zmanjša vidljivost. Prav tako pazite, ko jih prehitevate. Bodite hitri in previdni.

9. Predvsem v naseljih pazite na pešce in kolesarje, da jih ne zalijete z vodo ob vožnji skozi luže. Zmanjšajte hitrost in poskusite voziti mimo luž in dlje od roba ceste.

10. Še bolj kot v suhem vremenu upoštevajte varnostno razdaljo.

Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere