V koliko globoko vodo še lahko zapeljemo z avtomobilom, da ne bomo tvegali resnih okvar?

21. 7. 2025 | Uredništvo
V koliko globoko vodo še lahko zapeljemo z avtomobilom, da ne bomo tvegali resnih okvar? (foto: Profimedia)
Profimedia

Čeprav je letošnje poletje razmeroma skromno s padavinami, pa je vseeno prav, da se zavedamo nevarnosti, ki jo lahko predstavlja voda za avtomobil.

Vremenskih ekstremov je vse več. Deževno in nevihtno vreme pogosto povzroči velike količine vode na cestah. Običajno gre za površinski sloj, a včasih lahko naletite tudi na globlje vodne ovire, na primer pod nadvozi.

Divjanje skozi globoke luže ni pametno iz dveh razlogov – prvi je varnostni: akvaplaning. Takrat pnevmatike izgubijo stik z asfaltom, kar pomeni, da se boste v vozilu počutili, kot da bi z nizkimi športnimi copati stopili na drsališče.

Drugi razlog pa je ta, da takšna vožnja lahko resno škoduje vašemu avtomobilu. Izogibajte se vodi, globlji od 10 centimetrov oziroma takšni, ki sega nad pesta koles. Večina sodobnih avtomobilov ima nizko nameščene zračne dovode, ki lahko v takšnih pogojih vsrkajo vodo v motor – posledice pa so lahko katastrofalne: voda v valjih, pokanje ojnic zaradi prenapetosti in druge okvare.

Video iz Hrvaške postal globalna uspešnica, odzivi ne pojenjajo

Pri višjih vozilih, kot so SUV-i, je dovoljena globina sicer lahko nekaj centimetrov višja, vendar previdnost nikoli ni odveč.

Izogibajte se torej globoki vodi  in vozite previdno v dežju. Podvojite varnostno razdaljo z dveh na štiri sekunde, saj je zavorna pot na mokrem cestišču bistveno daljša.

Električni avtomobili so načeloma manj občutljivi na vodo, vendar to še ne pomeni, da jih lahko brez skrbi zapeljete na poplavljeno cesto.

Tudi na dopust se je potrebno pripraviti - spregledane podrobnosti vam lahko pošteno pokvarijo težko pričakovan oddih!