Zavarujte se pred točo

6. 8. 2009
Deli

Toča vas lahko ujame kadar koli in kjer koli. Dobro je redno spremljati vremensko napoved in prebirati radarsko sliko padavin. Ena izmed slovenskih zavarovalnic pa ponuja tudi storitev obveščanja o toči preko SMS-sporočil.

Ne ustavljajte

Če vas toča ujame med vožnjo, se nikar ne ustavljajte v podvozih, tunelih ali predorih, saj je to smrtno nevarno in seveda prepovedano. Za nepravilno ustavljanje vas lahko čaka 260 evrov globe, kaznujejo pa vas lahko tudi za hojo po avtocesti (150 evrov in kazenske točke). A bolj kot na kazen pomislite na veliko nevarnost, saj lahko povzročite prometno nesrečo. Zavedajte se, da je cesta, posuta z ledenimi kroglami, zelo spolzka, zato previdno naprej.

Preventiva

Obstaja tudi možnost, da bo toča tolkla po avtomobilu, ko bo ta parkiran. Med najdražjimi zaščitami, a zelo učinkovit je vložek v nadstrešek, kar vas bo stalo od približno treh tisočakov naprej. Cenejše so avtomobilske ponjave. Takšne z zaščito proti toči stanejo od 80 do 150 evrov. Slabša stran ponjav je njihovo zamudno zlaganje in razpiranje, dobra pa ta, da jo lahko vozite s seboj. Obstajajo tudi posebne mreže, ki se jih namesti na avtomobil, stanejo pa približno 180 evrov. Slabost vseh teh sistemov se pokaže v nezaščitenosti vozila ob poševnem padanju toče. Takrat je edina rešitev garaža.

Zavarovanje

Avtomobil lahko tudi zavarujete za primer toče; v nekaterih zavarovalnicah je mogoče avtomobil proti elementarnim nesrečam zavarovati že za kakih 60 evrov. Zavarovanje se izplača tudi ob pojavu zelo velikih kosov ledu, saj se lahko zgodi, da zaščita ne bo vzdržala.

Osnovno zavarovanje vozila toče ne krije, zato boste morali skleniti avtomobilski kasko, pri katerem pa so cene odvisne od paketa, zavarovalnice in tudi od avtomobila, ki ga zavarujete. Pri odločitvi za vrsto zavarovanja bodite pozorni tudi na odbitno franšizo. Popravila avtomobilov zaradi posledice toče lahko stanejo tudi več kot tisoč evrov, še dražje bo, če vam bo led uničil tudi šipe, zato naložba v zavarovanje ni slaba zamisel.

Dobila me je, kaj pa zdaj?

Če je avtomobil ustrezno zavarovan, ga boste morali odpeljati k cenilcu, ki bo ugotovil škodo. Predlagamo, da avtomobil takoj po nevihti fotografirate, in če pri zavarovalnici zaradi enakih težav gneča, počakajte nekaj dni, da se čakalne vrste skrajšajo, potem pa prijavite škodo.

Nekatere zavarovalnice ponujajo tudi možnost prijave škode po telefonu ali e-pošti, kjer sprejmejo vašo prijavo in vas, ko imajo prost termin, obvestijo, da se bo pri vas oglasil cenilec. Po opravljeni cenitvi ali brez nje, če boste popravljali na svoje stroške, pa sledi popravilo avtomobila.

Najpogosteje se uporabljata dve obliki saniranja škode. Klepanje, kitanje in barvanje ter ugodnejši način z izvlekom, pri katerem strokovnjaki uporabljajo posebne palice, čepke in lepilo ter vsako udrtino pazljivo negujejo do prvotne oblike. Ker ni avtomobila, ki bi bil enako obtolčen kot kateri koli drugi, je o ceniku težko govoriti; povprečna cena popravila pa je približno 900 evrov.

Povezave:

Zavarovalnica AdriaticSlovenica

Zavarovalnica Generali

Zavarovalnica Grawe

Zavarovalnica Maribor

Zavarovalnica Tilia

Zavarovalnica Triglav

www.svetovalnica.net