Cilj ni kaznovanje voznikov, ampak ozaveščanje o varni vožnji in zmanjšanje števila prometnih nesreč.
Agencija za varnost prometa (AVP) nadaljuje s prizadevanji za večjo prometno varnost, tokrat z uvedbo prvih merilnikov varnostne razdalje v Sloveniji. Ti bodo nameščeni na prometno najbolj obremenjenih odsekih, kjer statistika kaže povečano število nesreč zaradi prekratke razdalje med vozili.
Pomanjkanje varnostne razdalje – eden ključnih vzrokov nesreč
Podatki AVP kažejo, da je neustrezna varnostna razdalja eden od petih najpogostejših vzrokov prometnih nesreč v Sloveniji. V zadnjih treh letih se je zaradi tega zgodilo 5.710 nesreč, pri čemer je ena oseba umrla, 71 jih je utrpelo hujše poškodbe, 2.483 pa lažje. Kljub stalnim opozorilom se mnogi vozniki ne zavedajo pomembnosti zadostne razdalje, kar povečuje tveganje naletov in verižnih trčenj.
Kako delujejo novi merilniki?
Merilniki varnostne razdalje delujejo na podoben način kot že uveljavljeni prikazovalniki hitrosti »Vi vozite«, a so tehnološko naprednejši. Sistem s pomočjo kamere in računalniške analize meri časovni interval med dvema zaporednima voziloma, ki prečkata določeno točko na cesti. Če je razdalja prekratka, se voznik na prikazovalniku takoj sooči z opozorilom, v nasprotnem primeru pa s pohvalo.
Poleg tega naprava zabeleži vse meritve in omogoča statistično analizo, ki je lahko podlaga za nadaljnje prometne ukrepe, kot so prilagoditve cestne infrastrukture ali dodatni ukrepi za umirjanje prometa. Pomembno je, da so vsi podatki anonimizirani, kar zagotavlja zasebnost voznikov.
Pilotni projekt vključuje tri merilnike varnostne razdalje, ki bodo postavljeni na najbolj kritičnih lokacijah v Sloveniji. Prve izkušnje iz testnih obdobij kažejo, da je po uvedbi merilnikov povprečna varnostna razdalja narasla za 30–35 odstotkov, dolgoročno pa se je izboljšala za približno 25 odstotkov.
Brezplačna dodelitev občinam v prihodnosti?
Na AVP po pozitivnih izkušnjah s prikazovalniki hitrosti razmišljajo, da bi tudi merilnike varnostne razdalje vključili v brezplačni program podelitve občinam. Letos so že 14. leto zapored podelili 15 merilnikov hitrosti, ki se v praksi izkazujejo kot učinkovit ukrep za umirjanje prometa.
Direktorica AVP, mag. Simona Felser, poudarja, da agencija ostaja zavezana sodobnim rešitvam na področju prometne varnosti in da že razmišljajo o naprednejših sistemih, ki bi hkrati merili hitrost in varnostno razdaljo.
Z uvedbo merilnikov varnostne razdalje Slovenija sledi sodobnim trendom v prometni varnosti. Cilj ni kaznovanje voznikov, ampak ozaveščanje o varni vožnji in zmanjšanje števila prometnih nesreč. Če bodo rezultati projekta pozitivni, lahko pričakujemo širšo uvedbo tovrstnih sistemov po slovenskih cestah.
Novo na Metroplay: Pižama in strokovnjakinja za prehrano Lana Trampuš razbijata mite o proteinih | Več vem, bolje jem