Dobro je poznati posebnosti cestnoprometnih predpisov države, kamor se odpravljamo.
Naši severni sosedje so znani po svojem odločnem pristopu k ohranjanju prometne varnosti, kar Slovenci ponavadi občutimo v obliki neželene uradne pošte v tednih po izletu v Avstrijo. A Avstrijci ne skrbijo za red le s pomočjo številnih stacionarnih radarjev. S skoraj štiri desetletja starim ukrepom zagotavljajo tudi, da udeleženci v prometu ne kličejo policije po nepotrebnem.
V Avstriji posebno nadomestilo imenujejo davek na modro luč, gre pa za strošek, ki lahko nastane, kadar je v primeru prometne nesreče poklicana policija.
Avstrijski avtomobilski klub ÖAMTC pojasnjuje, da je bilo to nadomestilo uvedeno leta 1986, danes pa znaša 36 evrov. Davek se zaračuna predvsem v primerih, ko gre za nesrečo z materialno škodo in bi bila mogoča preprosta izmenjava podatkov med udeleženci – brez potrebe po posredovanju policije. Prav tako velja, če je v nesrečo vpleteno vozilo, registrirano zunaj Avstrije.
Strošek navadno nosi oseba, ki je poklicala policijo. Če se pozneje izkaže, da je za nesrečo odgovoren drugi voznik, pa je mogoče znesek povrniti prek njegove zavarovalnice. V primeru deljene odgovornosti si stranki običajno delita stroške.
A to še ni vse – 36 evrov boste plačali tudi, če želite kopijo policijskega zapisnika, denimo za potrebe uveljavljanja škode. Če zapisnik zahteva več udeležencev, mora vsak poravnati svojo pristojbino.
Obstajajo pa tudi izjeme. Davek na modro luč se ne zaračuna, če je policijo obvestil naključni očividec, če policija le zavaruje kraj nesreče, če je eden od voznikov pod vplivom alkohola in zoper njega stečejo uradni postopki, ali če voznik po nesreči pobegne. Tudi v primerih, ko zaradi telesnih poškodb ni mogoče izmenjati podatkov ali eden od udeležencev nima ustreznih dokumentov, davek ni potreben. Podobno velja za nesreče z divjadjo, če udeleženci ne zahtevajo uradnega zapisnika.