Zabavna elektronika, telefoni... Kateri japonski tehnološki velikan vstopa v svet avtomobilizma?

7. 1. 2022 | Janoš Pečnik
Deli

Kaj kmalu boste lahko igralno konzolo in avtomobil kupili od istega proizvajalca.

Električna mobilnost odpira vrata v svet avtomobilizma podjetjem, ki se ukvarjajo z zabavno in informacijsko tehnologijo ter spletnimi storitvami. Kar nekaj let smo spremljali Googlova testna samovozeča vozila, pa potem pričakovali Applov avtomobil. A najkonkretnejši so zaenkrat pri japonskem Sonyju, njihov projekt VISION-S pa prehaja v naslednjo fazo. In tudi dejstvo, da so novosti predstavili na sejmu CES, priča o tem, da čez lužo digitalizirane avtomobile na električni pogon vedno bolj dojemajo kot zabavno elektroniko.

S projektom VISION-S želi Sony prispevati k razvoju mobilnosti. Naznanili so novo podjetje Sony Mobility, ki bo zaživelo spomladi, pokazali pa dva delujoča prototipa - limuzino (VISION-S 01) in sedemsedežni SUV (VISION-S 02). Limuzina je pravzaprav že znana, na evropskih cestah pa jo testirajo že od decembra 2020.

Veliko o digitalni tehnologiji, manj o voznih lastnostih

Ob predstavitvi SUV-ja so pri Sonyju govorili predvsem o varnosti, prilagodljivosti in povezljivosti. Avto ima med drugim LiDAR in CMOS senzorje za delovanje asistenčnih sistemov, ki naj bi ponujali 2+ raven avtonomnosti. Pa potem senzorje v kabini za prepoznavanje in spremljanje voznika, medtem ko se z uporabniškim vmesnikom upravlja s pomočjo glasovnih ukazov ter intuitivnih kretenj. Avtomobil bo povezan s 5G povezavo in ga bo mogoče posodabljati in upravljati na daljavo.

Sramotna statistika Deutsche Bahn: lani zamude največje v desetletjih

Omenjajo tudi bogato zabavno izkušnjo, kjer je Sony seveda doma. Od resničnostnega audio doživetja, integrirane storitve Bravia Core, do možnosti igranja iger - preko brezžične povezave s konzolo PlayStation doma ali prek storitve v oblaku.

Zaenkrat še ni znane časovnice in načina prihoda avtomobilov na trg, a očitno se bo to zgodilo kmalu, Sony pa ima pri tem resne načrte. Zelo verjetno je, da bodo karoserije Sonyjevih avtomobilov nastajale v Hočah. Znano je namreč, da pri razvoju sodeluje graško podjetje Magna Steyr, ki naj bi jih nato tudi izdelovalo.

Novo na Metroplay: Kaj lahko pri e-mobilnosti storimo doma, da zmanjšamo tveganje za požar?