Namero so potrdili tako v vladi, kot tudi v podjetju.
Največji kitajski izdelovalec električnih vozil BYD bo svoj evropski center odprl v Budimpešti, s čimer bo okrepil svojo prisotnost na Madžarskem. Naložba je ocenjena na 100 milijard forintov (približno 248 milijonov evrov) in bo prinesla 2000 novih delovnih mest, sta danes potrdila madžarska vlada in podjetje.
Osrednje evropsko vozlišče BYD
BYD se je odločil odpreti svoj evropski poslovni sedež in razvojni center v Budimpešti, je po tiskovni konferenci madžarskega predsednika vlade Viktorja Orbana in izvršnega direktorja podjetja Wanga Chuanfuja sporočila madžarska vlada.
Wang je na tiskovni konferenci pojasnil, da bo novi evropski center predstavljal osrednje vozlišče kitajskega podjetja za evropski trg. Imel bo tri funkcije, in sicer bo središče za prodajo in poprodajne storitve, za testiranje ter za razvoj modelov, prilagojenih lokalnemu trgu, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Dogovor je prvi mož BYD označil za nov korak v sodelovanju med državama.
Pozdrav madžarske vlade
Orban je medtem spomnil, da so na Madžarskem že prisotni številni izdelovalci avtomobilov in pri tem pozdravil dogovor s kitajsko družbo, ki bo po njegovem še okrepila odnose med državama.
BYD je tudi svojo prvo evropsko tovarno, tovarno za električne avtobuse, zgradil aprila 2016 v mestu Komarom na severozahodu Madžarske. Poleg tega pa naj bi letos na Madžarskem vrata odprla tudi njihova prva evropska tovarna za proizvodnjo električnih avtomobilov. Gradnja slednje naj bi bila po poročanju medijev sicer pod drobnogledom EU, ki preiskuje, ali je kitajska vlada za gradnjo zagotovila nepoštene subvencije.
Madžarska kot ključna kitajska partnerica v EU
Budimpešta je, odkar se je Orban leta 2010 vrnil na oblast, okrepila vezi s Pekingom ter postala pomembna trgovinska in naložbena partnerica Kitajske v nasprotju z nekaterimi drugimi državami EU, ki ne nagibajo k temu, da bi postale manj odvisne od drugega največjega svetovnega gospodarstva. Lani je Orban denimo tudi gostil kitajskega predsednika Xi Jinpinga.
BYD je bil ustanovljen leta 1995, leta 2024 pa je po navedbah AFP postal šesti največji proizvajalec avtomobilov na svetu s 4,2 milijona prodanimi avtomobili. Lani je na svetovnem trgu električnih avtomobilov tudi prvič prehitel ameriškega proizvajalca Teslo. Na njihovo nadaljnje poslovanje bi sicer lahko vplivale nove ameriške carine.