E- mobilnost in požar: vse, kar lahko zagori doma

5. 1. 2025 | Gregor Žvab
Deli
E- mobilnost in požar: vse, kar lahko zagori doma (foto: Gregor Žvab)
Gregor Žvab

Električna mobilnost prinaša številne izzive, ne le s področja uporabe, polnilnih lokacij in podobno, temveč predvsem z vidika požarne varnosti. Tu ne govorimo le o avtomobilih, ampak predvsem o električnih skirojih in kolesih ter tudi preostalih baterijskih napravah. Kaj lahko storimo doma, da zmanjšamo tveganje za požar? Odgovore smo v tokratnem podkastu poiskali pri treh strokovnjakih s področja požarnih tveganj in mobilnosti.

Večina električnih skirojev in koles se polni v zaprtih prostorih (hodnikih, sobah, garažah ...). Predvsem garaže so z vidika požarne varnosti precej rizične, saj je v njih praviloma spravljenih cel kup vnetljivih snovi, kot so kosilnice za bencin, les, čistila, kemikalije ipd. 

»Včasih smo v garažo avto samo 'odložili', zdaj pa se tam nekaj dogaja – proces polnjenja ni samo na avtomobilu, ampak se dogaja na celotni napeljavi hiše. Obremenitve so velike in prihajajo nova tveganja«, je dejal Andrej Brglez, raziskovalec trajnostne mobilnosti in član svetovnega sveta za mobilnost FIA.

Na hišo so tako priklopljene številne električne naprave, vedno več pa je takih, ki se tudi polnijo. Najbolj očitni so tu mobilni telefoni in računalniki, vedno več je tudi orodja ter že omenjeni električni skiroji in e-kolesa. Bolj ali manj pa so vsem skupne litij-Ionske baterije, ki pa so v različnih scenarijih zelo dovzetne za požar.  

Ariana Grande pripravlja nov glasbeni projekt, povezan bo z zadnjim albumom

»Ko te baterije zagorijo, zgorevajo z zelo intenzivnim plamenom v obliki curka, ki pri skiroju lahko doseže tudi do metra in pol ter temperaturo do 1.500 stopinj Celzija. In če se bo to zgodilo, se vname tudi celotna okolica oz prostor,« pa je nevarnost polnjenja v zaprtih prostorih pojasnil dr. Aleš Jug, predsednik Slovenskega združenja za požarno varnost.

E- mobilnost in požar: vse, kar lahko zagori doma
Gregor Žvab

Na koncu pa je vedno tako, da za varnost lahko največ storimo sami. Peter Filip Jakopič, direktor službe za zavarovanje premoženja in premoženjskih interesov pri Zavarovalnici Triglav, podkrepi s podatki: »Veliko večino požarov lahko preprečimo. Ko po požarih delamo analize, ugotovimo, da je najpogosteje vzrok človeški faktor. Izredno malo je samovžigov, ko ne vemo, zakaj je do tega prišlo.« 

V prazničnih dneh obdarovanja ne bo odveč še nasvet strokovnjakov. Če boste podarili darilo z litij-ionsko baterijo, izberite kakovostne izdelke preverjenega porekla, obdarovanca pa opremite še z nasveti o varni uporabi in polnjenju.  

In naj bo to povabilo k poslušanju tokratnega podcasta, ki vam, predvsem z nasveti strokovnjakov, lahko reši marsikatero ognjeno nevšečnost.

Kako je v Rusiji končalo 20 Cybertruckov? Uporabljali naj bi jih tudi kot bojna vozila, ampak ...

Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem