Elon Musk razočaral delničarje: podjetje bo zapustil le v enem primeru

22. 5. 2025 | Uredništvo

Elon Musk ne namerava zapustiti Tesle – želi si še večji delež in trdnejši nadzor.

Delničarji Tesle so vse bolj nezadovoljni z Elonom Muskom, zlasti jih moti njegova vključenost v druge projekte, predvsem vpletanje v globalno politiko. A kontroverzni poslovnež se ne namerava odpovedati svojemu položaju izvršnega direktorja. Nasprotno, svoj vpliv v podjetju želi celo utrditi s povečanjem svojega deleža na približno 25 odstotkov, kar bi mu omogočilo večji nadzor in onemogočilo, da bi ga morebitni aktivistični vlagatelji prisilili k odstopu.

Med videonagovorom na katarskem gospodarskem forumu v Dohi je Musk izjavil, da niti najmanj ne dvomi, da bo ostal izvršni direktor Tesle vsaj še naslednjih pet let. V svojem značilnem slogu je nekoliko teatralno podkrepil svoje stališče z izjavo, da bo prenehal voditi podjetje le, če v tem času umre.

Njegovo zagotovilo bo razočaralo tiste, ki so upali, da bo zaradi številnih obveznosti in političnega udejstvovanja Musk zmanjšal svojo vlogo v Tesli. Namesto tega se bo poslovnež prej odrekel svojim dejavnostim v politiki. Nesporno dejstvo je tudi, da se je prav pod njegovim vodstvom Tesla iz nišnega proizvajalca razvila v enega največjih avtomobilskih gigantov po obsegu in podjetje z najvišjo vrednostjo v avtomobilski industriji po tržni kapitalizaciji.

Pri sosedih nove omejitve za dizelska vozila, veljale bodo tudi za Slovence
Elon Musk
Profimedia

Nedavno so mediji poročali, da so člani upravnega odbora Tesle začeli tiho raziskovati možnosti za iskanje novega izvršnega direktorja, saj naj bi jih skrbelo, da Musk preveč časa preživi v Washingtonu ob predsedniku Trumpu. A tako Tesla kot Musk so te navedbe pozneje zanikali. Po podatkih Wall Street Journala ima trenutno Musk v lasti 12,77-odstotni delež Tesle, ki je vreden več kot 140 milijard dolarjev. Povečanje deleža na približno 25 odstotkov bi mu to dalo dovolj nadzora, da ga vlagatelji ne bi mogli zamenjati.

"Ne gre za denar," je poudaril Musk. "Gre za razumno stopnjo nadzora nad prihodnostjo podjetja. To je številka, pri kateri imam dovolj vpliva, a še vedno ne absolutnega nadzora – razen če res počnem kaj katastrofalnega."

Videti je tudi, da se Musk nekoliko umika iz ameriške politike. Lani je namenil skoraj 300 milijonov dolarjev za pomoč Trumpu pri vrnitvi v Belo hišo, zdaj pa pravi, da bo v prihodnje veliko manj vlagal v politične kampanje. "Če bom videl razlog za politične donacije, jih bom dal, vendar trenutno ne vidim potrebe," je pojasnil.

Nezadovoljni vlagatelji pozivajo k spremembam v avtomobilskem koncernu - vodstvu očitajo nestrokovnost