Trump je dogovor pospremil z besedami, da gre za največjega med vsemi.
Le nekaj dni pred iztekom roka za uvedbo višjih ameriških carin sta Združene države Amerike in Evropska unija sklenili dogovor, ki bo večini evropskega izvoza v ZDA naložil 15-odstotne carine. S tem sta strani preprečili zaostritev trgovinskega konflikta, ki bi lahko močno prizadel svetovno gospodarstvo.
Dogovor je bil dosežen v zadnjem trenutku, saj je ameriški predsednik Donald Trump napovedal, da bodo od 1. avgusta začele veljati carine v višini 50 odstotkov na skoraj vse izdelke iz EU, vključno z avtomobili. Ta pritisk je očitno pospešil pogajanja, saj je Bela hiša pozneje stopnjo znižala na 30 odstotkov, končni kompromis pa je prinesel 15-odstotni davek.
Po srečanju s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, ki je potekalo 27. julija v Trumpovem golf klubu na Škotskem, je ameriški predsednik razglasil, da bo carinski ukrep zajel avtomobile »in vse drugo«. Von der Leynova je ob tem pojasnila, da bo stopnja »vseobsegajoča«, pri čemer je Trump kasneje dodal, da izjema veljajo za farmacevtske izdelke in kovine.
»Mislim, da smo s tem dosegli končni dogovor. To je največji izmed vseh dogovorov,« je izjavil Trump.
Evropska komisija poudarja, da bo sporazum prinesel večjo stabilnost in predvidljivost na področju mednarodne trgovine. V okviru dogovora se je EU zavezala k nakupu ameriške energije v vrednosti 750 milijard dolarjev, dodatnim investicijam v ZDA v višini 600 milijard dolarjev, odprtju svojih trgov za ameriško blago brez carin ter obsežnim nakupom ameriške vojaške opreme.
Za Trumpovo administracijo je to še en pomemben korak v okviru politike preoblikovanja globalne trgovine in zmanjševanja ameriškega zunanjetrgovinskega primanjkljaja. Pred tem je že sklenila dogovore z Veliko Britanijo, Japonsko, Indonezijo in Vietnamom, čeprav ji ni uspelo izpolniti obljube o "90 dogovorih v 90 dneh".
Z dogovorom so ZDA in EU pokazale, da je tudi v obdobju povečane geopolitične napetosti mogoče najti kompromisne rešitve, ki bodo zmanjšale tveganja za avtomobilsko industrijo in širše gospodarstvo na obeh straneh Atlantika.