Inovativna rešitev ali pohlepno varčevanje? Povsem odvisno od presoje vsakega posameznika…
Izdatne podražitve avtomobilov v zadnjih letih ne gre pripisati le pohlepnosti proizvajalcev, temveč tudi vse zahtevnejšim testiranjem, zakonodaji, obvezni opremi in tudi pričakovanjem kupcev. V zadnjo kategorijo spada tudi digitalizacija in (pre)veliki infozabavni zasloni. Ekonomsko zahtevni časi pa pogosto pripeljejo do inovativnih, a v resnici povsem preprostih rešitev, ki bi nam že pred tem morale biti povsem samoumevne.
So infozabavni sistemi res tako nujni? Številni komentarji in kritike na račun neprijetnih uporabniških izkušenj, dragih popravil in neprijetnega izgleda namigujejo, da mogoče pa res niso, vsaj za nekatere. Zakaj plačevati za drage zaslone, ki bodo čez nekaj let zastareli? Le desetletje stari avtomobili, četudi z velikimi zasloni in vrhuncem tehnologije tistega časa verjetno ne podpirajo združljivosti z Apple CarPlay ali Android Auto.
Manj nepotrebne tehnologije, manj težav
Danes lahko že osnovni telefon ponudi boljšo izkušnjo pri navigaciji in predvajanju glasbe. Res je, tudi stare avtomobile se da nadgraditi, pa res mora biti to naloga lastnika? Vzemimo za primer novo Fiat Grande Pando, ki z nivojem opreme Pop, prihaja na trg brez ogromnega zaslona na sredini armaturne plošče. Namesto tega ima preprost nosilec za telefon in USB priključek. Podobno minimalističen je tudi Citroën Ami ter nekateri osnovni modeli pri Dacii. Enako rešitev so pri Volkswagnu že prej ponudili pri modelu Up!
In lahko bi naštel še marsikakšnega. Vsi pa imajo nekaj skupnega – gre za najbolj osnovne izvedbe že tako najcenejših modelov na trgu. Z možnostjo odstranitve infozabavnega sistema bi bili avtomobili lahko cenejši, enostavnejši in manj obremenjeni s težavami, ki jih prinašajo zastareli zasloni. Prav tako bi telefon, pritrjen na nosilec, otežil pisanje sporočil na vsakem semaforju. Zakaj ne bi šli še korak dlje? Fiat Grande Panda Pop se nam posmehuje tudi z jeklenimi platišči…
Novo na Metroplay: Tilen Artač o tem, zakaj je bilo težko imitirati Roberta Goloba in kako v resnici nastane vrhunska imitacija