Začelo se je: od včeraj velja prepoved točenja goriva starejšim avtomobilom. Razlog pa ...

2. 7. 2025 | STA
Začelo se je: od včeraj velja prepoved točenja goriva starejšim avtomobilom. Razlog pa ... (foto: Profiemdia)
Profiemdia

Lokalne oblasti želijo s tem poskrbeti za zdravje prebivalcev.

V indijskem glavnem mestu New Delhi je včeraj stopila v veljavo prepoved prodaje goriv starejšim avtomobilom. Lokalne oblasti pričakujejo, da bodo s tem ukrepom zmanjšale raven visoke onesnaženosti zraka v metropoli.

Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, velja indijska prestolnica za eno izmed najbolj onesnaženih mest na svetu. Vsako zimo se nad njo pojavi tudi plast dušečega in gostega smoga, raven onesnaženosti z delci PM 2,5, ki so dovolj majhni, da skozi pljuča vstopijo v krvni obtok, pa za 60-krat preseže priporočene dnevne mejne vrednostiSvetovne zdravstvene organizacije. Daljša izpostavljenost tem delcem poveča tveganje za bolezni srca in ožilja ter pljučnega raka.

V luči perečih težav z onesnaženim zrakom je indijsko vrhovno sodišče že leta 2018 prepovedalo vožnjo avtomobilom z bencinskim motorjem, starejšim od 15 let, in dizelskim avtomobilom, starejšim od 10 let. Kljub prepovedi pa milijoni prebivalcev ta pravila kršijo. Uradni podatki kažejo, da po mestnih ulicah še vedno vozi več kot šest milijonov takšnih vozil.

Izgubljeno s prevodom. Hrvaškemu sladoledu se smeji vsa regija

S prepovedjo točenja goriv starejšim avtomobilom si zdaj lokalne oblasti prizadevajo, da bi lastnike dokončno odvrnili od vožnje po mestu. Izvajanje novih pravil nadzirajo policisti in občinski delavci, ki so jih razporedili na bencinske črpalke, na katerih so namestili tudi kamere za prepoznavo registrskih tablic.

"Naročili so nam, da v primeru, da se pripeljejo takšna vozila, pokličemo prodajalce odpadnih vozil," je dejal prometni policist na eni od bencinskih črpalk v mestu.

Z novembrom bo prepoved začela veljati tudi v drugih mestih na območju okoli prestolnice, kjer živi več kot 32 milijonov ljudi. Dosedanje vladne pobude, kot so delne omejitve prometa na fosilna goriva in uporaba pršenja vode s tovornjakov za odstranjevanje trdnih delcev iz zraka, namreč niso prinesle opaznega napredka.

Onesnaženje zraka v New Delhiju, ki velja za eno za zdravje najbolj nevarnih mest na svetu, je posledica naravnih dejavnikov, kot sta mraz in šibki vetrovi, ter človeških dejavnosti, kot so požigi kmetijskih površin, industrijski in avtomobilski izpusti, kurjenje za ogrevanje in podobno.

Glede na študijo, ki jo je objavila strokovna revija The Lancet, je v letu 2019 onesnaženi zrak v Indiji povzročil 1,67 milijona prezgodnjih smrti.

Tudi na hrvaškem precejšnja podražitev pogonskih goriv - preverite, ali se še vedno splača tankati pri sosedih