Kljub temu, da je bilo vzdušje po prvem delu pogajanj pozitivno, pa je realna slika precej drugačna.
Evropska unija vidi zelo malo napredka v pogajanjih s Kitajsko glede iskanja alternativ carinam na električna vozila in trenutno ne pričakuje hitrega dogovora, poročajo viri blizu zadevi. Kitajska in EU bosta ta teden nadaljevali tehnične pogovore po razpravah v Pekingu, ki sta jih obe strani sicer označili napredek.
Kljub temu so možnosti za dogovor za zdaj majhne, pravijo viri, ki so želeli ostati anonimni. Kitajska še ni sprejela strogih zahtev EU glede zagotovitve, da bo morebitna ureditev izvedljiva in primerljiva z učinkom protisubvencijskih carin, ki jih je EU uvedla prejšnji mesec.
Pogovori se vrtijo okoli tako imenovanih cenovnih dogovorov – zapletenega mehanizma za nadzor cen in količin izvoza, ki bi lahko preprečil uvedbo carin.
Nedavni pogovori so se osredotočali predvsem na vzpostavitev komunikacijskega kanala med Brusljem in Pekingom ter na izogibanje tveganju navzkrižnega kompenziranja, kjer bi morebitne minimalne uvozne cene za EV-je nadomestili z višjimi prihodki od prodaje drugih izdelkov, kot so hibridna vozila in dodatki.
Poleg tega sta strani v nesoglasju glede možnosti sklenitve ločenih sporazumov z določenimi proizvajalci, vključno z evropskimi podjetji, ki imajo skupna vlaganja s kitajskimi družbami. EU zagovarja, da bi bili takšni dogovori skladni s pravili Svetovne trgovinske organizacije, medtem ko Peking vztraja pri oblikovanju splošnega sporazuma pod okriljem kitajske trgovinske organizacije.
Kitajska je zagrozila, da bo odgovorila na carine na električna vozila z uvedbo svojih carin na mlečne izdelke, svinjino in konjak. EU je izjavila, da bo zaščitila svoje interese v teh primerih, a obenem nasprotuje povezovanju teh preiskav v širši dogovor.
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem