Na slovenski cenik se je sveže zapisal tisti MINI, ki tiči na skrajno uživaški strani spektra. Novi Cooper cabrio je pri nas že na voljo tudi v potentni izvedenki JCW. Pri ikonični znamki pa se s preverjenim receptom niso preveč poigravali.
Najbolj mini MINI se ob povsem novih tri in petvratnih električno gnanih različicah kot temeljita posodobitev prejšnje generacije še naprej prodaja z motorji z notranjim zgorevanjem. In kar bo razveselilo romantike, ki si radi spustite veter v lase - zraven je še vedno tudi cabrio z zložljivo mehko streho, ki ga sicer še ni mogoče dobiti z električnim pogonom.
Z električno gnanim Cooperjem imata tako tudi različno medosno razdaljo. Cooper z bencinskimi motorji ostaja pri 2,495 metra, medtem ko je s 3,876 metra nekoliko daljši od predhodnika. V prtljažniku je 215 litrov prostora, če odprem streho pa 160. Nekoliko večji nahrbtnik torej.
Po obliki pretežno enak, v notranjosti povsem svež
Razumem, če se boste ob pogledu na fotografije spraševali, kje tičijo novosti? Z obliko Cabrio namreč ne sledi toliko smernicam, ki so jih z bolj minimalističnimi potezami ubrale nove kombilimuzine - električni trivratni Cooper je v tem smislu najbolj odločen. Predvsem iz zadnje strani je ohranil pretežno enako obliko in je precej bolj kot novi kombilimuzini ostal podoben predhodniku. Še sreča, da je oblika ikonična in brezčasna, kajne?
V notranjosti pa potem nova, minimalistična zasnova, ki je hitro postala prepoznavna. Obenem sveža in še vedno s prepoznavnimi retro elementi, po občutku pa kvalitetna in najbolj BMW-jevska doslej. In ne glede na to za kateri Minijev model se odločite, dobite enako oblikovanje in tehnologijo - seveda odvisno od izbrane opreme.
A je na trgu sploh še mogoče dobiti podobno prvinski avtomobil?
Cabrio poganja dvolitrski bencinski štirivaljnik v treh zmogljivostnih izvedenkah. Vozil pa sem najbolj začinjeno s 170 kilovati oziroma 231 konjskimi močmi, 380 njutonmetri največjega navora in oznako JCW. Do stotice pospeši v 6,4 sekunde. Samodejni menjalnik je edina možnost.
Vožnja s tem Minijem je sedaj pravzaprav že precej redka izkušnja. Veliko sreče namreč pri iskanju vetra v laseh v kombinaciji s pravimi merami, navdušujočo hiperagilnostjo ter motorjem, ki solidno podpira prepoznaven dinamičen karakter. Med novimi avtomobili seveda in za vsaj približno kulturen znesek. Še najbližje temu je Mazda MX-5.
V novem Cooperju sem kot voznik sicer bolj izoliran oziroma manj izpostavljen zunanjim dejavnikom kot v prejšnjih generacijah. Dobro za udobje - Cooper je res postal izjemno prijeten (pri)mestni avtomobil (JCW je sicer precej čvrst), manj dobro za občutek vključenosti in povezanosti s cesto. Cabrio mi to s platneno streho, s katero lahko upravljam do hitrosti 30 kilometrov na uro, na nek način vrača.
Slovenske cene za cabrio? Od 32.600 za vstopni C s 120 kilovati moči, za že nekoliko bolj nabriti S s 150 kilovati moči je potrebno odšteti vsaj 36.600 evrov, pri vročem John Cooper Works modelu pa je zapisana cena 46.250 evrov. Če ste zahtevni pri opremi se razlike po izbiri opcij dodatne opreme sicer manjšajo.