Mit ali resnica: Je to početje res tako nevarno?

9. 4. 2025 | Uredništvo
Mit ali resnica: Je to početje res tako nevarno? (foto: Borut Živulovič/Bobo)
Borut Živulovič/Bobo

Na bencinskih črpalkah lahko opazimo opozorilne znake, ki prepovedujejo uporabo mobilnih telefonov med točenjem goriva, razlog pa morda na prvi pogled ni očiten.

Znakov, ki prepovedujejo uporabo mobilnih telefonov, smo vajeni v okoljih, kjer bi s hrupom motili ostale obiskovalce, bencinska črpalka pa je vse prej kot to. Zakaj se torej ne bi smeli kratkočasiti s telefonom, medtem ko čakamo, da se naš rezervoar napolni?

Med uporabo mobilnega telefona se namreč lahko sproži dovolj energije, ki ustvari iskro, ta pa lahko skupaj s plini iz vnetljivega bencina povzroči požar ali v najslabšem primeru celo eksplozijo. A ta možnost je le teoretična.

"Doslej še nismo zasledili incidenta, ki bi vključeval uporabo mobilnega telefona med točenjem goriva," je za USA Today potrdil Ameriški inštitut za naftno opremo.

Opozorila o nevarnosti uporabe mobilnega telefona med točenjem goriva so se namreč začela širiti leta 1999, ko se je močno popularizirala uporaba starejših generacij mobilnih telefonov, ki so imeli večje baterije in obstajala je nevarnost iskrenja.

Kasneje je spletna stran snopes.com, ki se ukvarja s preverjanjem tovrstnih informacij, navedbe sicer ovrgla, a nekateri ponudniki vseeno vztrajajo pri opozorilih, saj previdnost ni nikoli odveč.

Ob današnji tehnologiji se opozorila bolj kot na nevarnost iskrenja nanašajo na nepazljivost pri točenju goriva. Čeprav so točilna mesta v veliki meri avtomatizirana, je vseeno bolje, da smo takrat, ko točimo gorivo, osredotočeni na svoje početje in se ne poigravamo s telefonom. 

To so bile velike, a ne preveč uspešne ideje za majhen avtomobil