Zaradi premika ure se bo hitreje zmračilo, kar povzroča slabšo vidljivost. Ob tem pa nevšečnosti na cestah lahko povzroča tudi vreme.
Agencija za varnost prometa opozarja na previdnost na cestah, saj se začenjajo jesenske šolske počitnice, zato v prihodnjih dneh pričakujejo močno povečano gostoto prometa. Zaradi premika ure se bo hitreje zmračilo, kar povzroča slabšo vidljivost. Ob tem pa nevšečnosti na cestah lahko povzroča tudi vreme.
Danes in v prihodnjih dneh bo povečan tudi tranzitni promet, saj se nadaljujejo dela na cesti, opozarja Agencija za varnost prometa.
Zato svetujejo, da vozniki vzdržujejo primerno varnostno razdaljo, hitrost prilagajajo razmeram, v promet naj se podajo trezni, uporaba mobilnega telefona pa naj počaka na konec poti. V primeru zastojev naj vozniki vselej ustvarijo reševalni pas in naj ne čakajo zvoka intervencijskih siren.
Na cestah ob lepšem vremenu pričakujejo več pešcev, kolesarjev, voznikov e-skirojev, mopedistov in motoristov. Nanje naj bodo vozniki še posebej pozorni. Pazijo naj na najmlajše, da bodo v prometu varni, vedno naj jih pravilno namestijo v otroške zadrževalne sisteme in poskrbijo za dosledno pripenjanje vseh potnikov v vozilu.
Na kolesu, skiroju, e-skiroju ali rolkah naj otroci svoje glave vedno opremijo z zaščitno čelado, ki jo Agencija za varnost prometa priporoča tudi po 18. letu.
Dan se krajša, kar bo posebej očitno že to nedeljo. Ure bomo v nedeljo ob 3. uri premaknili za eno uro nazaj na 2. uro. V mraku, temi, megli in pogojih slabše vidljivosti naj vsi udeleženci v prometu obvezno poskrbijo za svojo vidnost. Kresnička ali odsevni trak sta po zakonu predpisana obvezna oprema pešca v pogojih slabše vidljivosti ali ponoči, nosimo jih na vidnem mestu, obrnjene proti vozišču. Pred odhodom na pot preverite razmere na cestah, še svetujejo.
Ko ste za volanom, naj bo vožnja vaša glavna skrb. Vožnja je zahtevno opravilo, zato se povsem osredotočite nanjo. Osredotočenost na vožnjo pomeni slediti trem preprostim, a nujnim pravilom - roke na volanu, pogled na cesti, misli in koncentracija pri vožnji in spremljanju razmer na cesti in ob njej.
Med vožnjo bodite strpni, prilagodite hitrost vožnje razmeram na cesti in ravnajte defenzivno, vzdržujte ustrezno varnostno razdaljo, svetujejo. Med daljšo vožnjo naj vozniki poskrbijo za redne postanke, približno na vsaki dve uri.
Če se med vožnjo pojavijo znaki utrujenosti in zaspanosti, kot so zehanje, pogosto mežikanje, občutek potrebe počitka ali izgube pozornosti, se je treba v najkrajšem možnem času na varnem kraju ustaviti ter poskrbeti za ustrezno psihofizično stanje, še opozarjajo na Agenciji za varnost prometa.
Preberite še: Vložili so 57 milijonov v križišče, ki ne vodi nikamor, razlog pa vas utegne presenetiti ...
Morda vas bo zanimal tudi pogovor, ki ga vodi Borut Pahor
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj