Pogonska goriva od polnoči pri nas cenejša, Hrvati pa trepetajo, kaj bo jutri prinesla nova, nepričakovana uredba

14. 7. 2025 | STA
Pogonska goriva od polnoči pri nas cenejša, Hrvati pa trepetajo, kaj bo jutri prinesla nova, nepričakovana uredba (foto: Profimedia)
Profimedia

Očitno je to poletje v znamenju regulacij cen pogonskih goriv, ki burijo duhove na obeh straneh meje.

Cene naftnih derivatov se bodo ob nespremenjenih trošarinah s torkom znižale. V naslednjih 14 dneh bo treba za liter 95-oktanskega bencina po državi odšteti 1,437 evra, kar je 2,8 centa manj kot v trenutnem 14-dnevnem obdobju. Liter dizla bo z 1,487 evra cenejši za 1,1 centa.

Vlada v trošarine ob padcu cen nafte in naftnih derivatov na svetovnem trgu ni posegala. Tudi marže trgovcev še naprej znašajo največ 0,0983 evra za liter dizelskega goriva, ter 0,0994 evra za liter 95-oktanskega bencina, so sporočili z ministrstva za okolje, podnebje in energijo.

Cene pogonskih goriv so od julija regulirane na vseh bencinskih servisih po državi, torej na avtocestnem omrežju in zunaj njega. Nadaljevanje regulacije in omejevanja marž skupaj s širitvijo sistema na avtocestne bencinske servise je razburilo trgovce, na čelu s Petrolom.

Spet bo pritisnila vročina, a jo bo presekalo novo poslabšanje

Med največjim igralcem na trgu in vlado je prišlo do spora, Petrol pa je zaradi po njihovih navedbah izrazito neugodnega regulativnega okolja sprejel več ukrepov. Med drugim je začasno zaprl štiri manjše bencinske servisena obrobnih delih države, grozi pa z zaprtjem dodatnih.

Če ne bi regulirali cen, bi bilo treba po ocenah ministrstva za liter 95-oktanskega bencina odšteti okoli 1,517 evra, za liter dizla pa okoli 1,569 evra.

Cene naftnih derivatov se ob navzgor omejenih maržah izračunavajo na podlagi metodologije, ki temelji na gibanju cen naftnih derivatov na svetovnem trgu in gibanju tečaja dolar-evro. Modelske cene se izračunavajo na podlagi 14-dnevnih povprečij cen mineralnih naftnih derivatov.

Se je pa danes presenetljivo hrvaška vlada odločila za konec omejevanja cen pogonskih goriv. Vlada v Zagrebu je cene goriv omejevala tri leta, a je zdaj ocenila, da se je svetovni trg nafte stabiliziral. Je pa napovedala, da bo znova posegla na trg, če se bodo maloprodajne cene preveč zvišale.

Predsedniški avto ni več limuzina, temveč kupejevski športni terenec