Zdaj je konec šale! Hujši prometni prekršek lahko (že hitro za mejo) pomeni, da ostanete - brez avta!

9. 3. 2024 | Gregor Žvab
Deli
Zdaj je konec šale! Hujši prometni prekršek lahko (že hitro za mejo) pomeni, da ostanete - brez avta! (foto: Profimedia)
Profimedia

Pri naših severnih sosedih so se odločili, da res prehitrim voznikom dokončno stopijo na prste. Avstrijska policija je tako z novim zakonom dobila pooblastila za trajni zaseg avtomobilov prehitrim voznikom. Avto bodo nato prodali na dražbi, izkupiček pa si bosta razdelila lokalna skupnost, kjer je bil prekršek storjen (30 odstotkov), ter novi sklad za izboljšanje varnosti v prometu (70 odstotkov).

Zakon, ki je nedavno stopil v veljavo, prinaša namreč kar nekaj sprememb. Sem spadajo višje kazni, predvsem pa širitev pooblastil za odvzem avtomobila. Za hujše prometne prekrške grozi prekoračitelju zaplemba vozila!

Bo odvzemov zdaj več?

Profimedia

V to kategorijo spadajo tisti, ki v naselju hitrost prekoračijo za 60, na avtocesti pa za 70 km/h. V obeh primerih se avto zaseže na licu mesta, in sicer za obdobje dveh tednov, voznik pa ostane brez vozniškega dovoljenja ter z visoko denarno kaznijo.

Še huje pa jo bodo odnesli tisti, ki so nepopravljivi prekrškarji, ali pa so v naselju hitrost prekoračili za 80 ter zunaj naselja za 90 km/h. Njim bodo avtomobili odvzeti trajno, avto pa bo šel v tem primeru na dražbo. Če nekdo vozi avtomobil, ki ni njegov, bo le ta odvzet začasno, dokler se ne uredi vsa papirologija, voznika pa čaka visoka kazen.

S tem se ne strinjajo vsi ...

Po mnenju avstrijskega prometnega ministrstva bodo tako na prste stopili najhujšim divjakom, ki ogrožajo varnost na cestah naših severnih sosedov. Kljub temu pa nad novim zakonom niso vsi navdušeni.

Profimedia

Vodja pravne službe avstrijskega avtomoto kluba (ÖAMTC) Matthias Wolf je namreč dejal, da »ne obstaja študija, ki bi potrdila, da višje kazni strašijo voznike.« Po njegovem mnenju je to poseg v tujo lastnino, za kar pa nimajo pristojnosti.

Podobne kazni imajo že uvedene tudi v Švici in Italiji. Pred tem so Avstrijci v kazni nazadnje posegli pred tremi leti, ko so podaljšali trajanje začasnega odvzema vozniškega dovoljenja ter pošteno zvišali denarne kazni.

Preberite še:

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj