Carine na uvoz avtomobilov v ZDA povzročajo šok na borzah, zato je Hyundai že napovedal kar 19 milijard evrov vredno naložbo v proizvodnjo v ZDA.
Potrditev ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da bodo ZDA z začetkom aprila uvedle 25-odstotne carine na uvoz vseh avtomobilov in povezanih sestavnih delov, je sprožila buren odziv na svetovnih finančnih trgih. V ZDA namreč uvozijo približno polovico prodanih avtomobilov, polovica tega uvoza pa prihaja iz Kanade in Mehike, kjer imajo proizvodnje tudi Audi, BMW, Mercedes, skupina Stellantis in še mnogi drugi. Trump je proti obema sosedama že uvedel višje carine, vendar je avtomobilske začasno izvzel.
Ukrepi prizadeli borze
To pa ne velja za uvoz avtomobilov iz EU, kjer spremembe pomenijo dvig carin na 27,5 odstotka. V EU je medtem carinska stopnja za ameriške avtomobile pri 10 odstotkih. Že danes zjutraj so delnice Porscheja, Mercedesa in BMW-ja na frankfurtski borzi padle za več kot 4 %, Stellantis (lastnik znamk Peugeot, Fiat, Jeep …) je izgubil več kot 6 %, dobavitelji avtomobilskih delov kot so Continental, Valeo in Forvia pa so prav tako zabeležili večodstotni padec.
Podobno sliko vidimo tudi v Aziji – Toyota je izgubila 2,6 %, Mazda in Subaru pa skoraj 6 %. Analitiki opozarjajo, da bodo nove carine najmočneje prizadele EU, Japonsko in Južno Korejo, Bruselj in Tokio sta že napovedala protiukrepe. Čeprav bodo carine neposredno prizadele izvoznike, bodo posredni učinki lahko dosegli tudi evropske kupce. Dvig stroškov lahko pomeni višje cene novih vozil, ki vključujejo ameriške komponente, motnje v dobavi vozil in sestavnih delov, nižjo konkurenčnost evropskih znamk, kar lahko vodi v manjšo ponudbo ali višje cene in pe kaj bi lahko našli.
Ameriški kupci bodo davčno nagrajeni … če kupijo ameriški avto
Trump je ob tem napovedal še eno kontroverzno novost – nakup avtomobila, izdelanega v ZDA, bo upravičen do davčne olajšave. Gre za neposredno spodbudo ameriške proizvodnje in hkrati kazen za vse, ki razmišljajo o uvoženih vozilih. Trump je dejal, da bodo ZDA z avtomobilskimi carinami v dveh letih zaslužile med 600 do 1000 milijard dolarjev, s čimer bodo zmanjšali javni dolg.
Carine delujejo, Hyundai že seli proizvodnjo
Pred nekaj dnevi je Hyundai po napovedi carin in pogajanjih s Trumpom napovedal 19,4 milijard evrov vredno investicijo v proizvodnjo v ZDA. Ta vključuje gradnjo jeklarne v Louisiani, ki bo po napovedih družbe ustvarila 1300 delovnih mest. Trump je to označil kot dokaz, da »carine delujejo«. Hyundai s tem izogne dajatvam, saj bo vozila izdeloval znotraj ameriških meja.