Le dve minuti po uveljavitvi zakona je "za rešetke" že moral prvi prekrškar (VIDEO)

5. 7. 2025 | Gregor Žvab
Le dve minuti po uveljavitvi zakona je "za rešetke" že moral prvi prekrškar (VIDEO) (foto: Profimedia)
Profimedia

Ali je voznik izzival usodo, ali pa je preprosto imel "smolo", ni znano. Je pa jasno, da bodo zanj posledice precej hujše, kot bi bile, recimo, tri minute prej.

S 1. julijem je na Floridi začel veljati nov zakon, ki uvaja zaporno kazen za t. i. "super prehitre voznike". Gre za voznike, ki prekoračijo dovoljeno hitrost za več kot 80 km/h oziroma vozijo več kot 160 km/h, ne glede na omejitev.

Kazni so ostre: do 30 dni zapora in 500 evrov globe – in prva aretacija je bila izvedena že dve minuti po začetku veljavnosti zakona.

Strožja kazen za prehitro vožnjo

Kot je pojasnila policija okrožja Orange, je bil ob 0:02 zjutraj 1. julija ustavljen voznik, ki je vozil s hitrostjo 167 km/h(104 mph), kar pomeni skoraj 100 km/h nad dovoljeno mejo. Zakon se uporablja v vseh primerih, ko voznik preseže hitrost 160 km/h ali preseže dovoljeno hitrost za več kot 80 km/h – tudi če je cesta prazna in brez prometnih zastojev.

Pripravite se na nove nevihte: kaj napovedujejo vremenoslovci

Pristojni organi pričakujejo večje število kršiteljev že med tem koncem tedna, ko Američani praznujejo dan neodvisnosti. Floridsko ministrstvo za promet (FDOT) je napovedalo okrepljeno prisotnost patrulj in pomožnih služb na najbolj prometnih avtocestah. »Ob prazniku, kot je 4. julij, smo še posebej pozorni na varnost in pripravljeni pomagati,« je dejal Garrett Popovich, vodja programa FDOT Road Ranger.

Mnenja javnosti: primeren zakon ali pretiravanje?

Zakon je že naletel na mešane odzive javnosti. Mnogi Floridčani menijo, da gre za "pretiran poseg v osebno svobodo", nekateri pa opozarjajo, da je vožnja s hitrostjo 160 km/h povsem varna na odsekih z omejitvijo 110 km/h, če to dopuščajo pogoji na cesti.

Posebno ostre so bile kritike na račun dvojnih meril, saj floridska avtocestna policija pogosto spremlja luksuzne avtomobilske karavane (ko se lastniki prestižnih avtomobilov družijo na t.i. relijih), ki – kot pravijo nekateri – prav tako ne upoštevajo omejitev.

Bo zakon izboljšal varnost ali le polnil zapore?

Zagovorniki zakona trdijo, da je strožja kazenska politika nujna zaradi vse pogostejših ekstremnih prekoračitev hitrosti. A kritiki opozarjajo, da zgolj grožnja z zaporom v drugih primerih (npr. drogah ali orožju) ni bistveno zmanjšala kriminala, zato učinkovitost zakona ostaja vprašljiva.

Naslednjih nekaj mesecev bo pokazalo, ali bo zakon dejansko prispeval k večji prometni varnosti – ali pa bo zgolj napolnil sodne dvorane in zaporniške celice.

V hrvaški Istri vas zna presenetiti slepi potnik. Zastrašujoč prizor, ki se na dopustu lahko pripeti tudi vam (VIDEO)