Čeprav ima serijska Impreza na papirju več moči in večjo končno hitrost, pa je pri pospeških in pri vožnji skozi ovinke dirkaška Impreza N15 bliže … Ferrariju, recimo.
Pri Subaruju so se odločili, da 'navadnim' kupcem ponudijo prostorninsko večji motor (2.457 cm3, 221 kilovatov oziroma 300 'konjev', 407 Nm največjega navora), dirkaškim navdušencem pa zaradi omejujočih pravil še vedno dvolitrski prisilno polnjeni motor.
Da, prav ste prebrali, tudi v najnovejši Imprezi je dvolitrski motor, le da je od začetka letošnjega leta obdarjen z milimeter večjim omejevalnikom polnilnega zraka, zato je tudi elektronika temu primerno dodelana.
Motor ni veliko predelan, pa še zaradi pravil mora dihati po 33-milimetrski slamici. Zato naj vas ne preseneti, da ima dirkalna Impreza le 213 kilovatov (290 'konjev') in požene le do največje hitrosti 190 km/h. Halo?
Cilenškova dirkalna Impreza ima le petstopenjski menjalnik, saj je motornega navora toliko, da bi lahko imel tudi samo tri stopnje. V številkah: 580 Nm. Če rečem, da pospeši od 0 do 100 km/h v le dobrih treh sekundah, verjetno nisem daleč od resnice.
Razkrijem pa lahko, da mora biti desnica hudičevo hitra, da dohaja najidealnejše motorne vrtljaje, da želodca, ki pri polnem pospeševanju namišljeno preživi nekje v prtljažniku, sploh ne omenjam. Moja priča je jutranji rogljiček, ki je doživel svojih 20 minut vratolomnih toboganov!
Če smo prej izpostavili, da je dirkalna Impreza šibkejša in pri največji hitrosti počasnejša kot serijska STi, naj povem, da pri pospeških in vožnji skozi ovinke ni primerjave. Ferrari? Pozabite.
Dirkaški test . .
V novi številki Avto magazina (AM 14/2010, izide 1. julija) si lahko preberete obširen dirkaški test. Na spletni strani (za zdaj) video, ki smo ga posneli na dirkališču Blagomix v Logatcu.
Aljoša Mrak
Foto:? Aleš Pavletič