Ni pomembno, ali ste direktor Ferrarija ali ne, spletni prevaranti vas zlepa ne bodo pustili pri miru.
Prevare s pomočjo umetne inteligence se kar vrstijo, žrtev ene zadnjih pa je bil tudi izvršni direktor Ferrarija Benedetto Vigna. Gre za pripetljaj, ki se bere kot prizor iz znanstvenofantastičnega filma, a je z uporabo sodobne umetne inteligence vse pogostejši. Na veliko srečo Ferrarija, so se vpleteni znali pravočasno odločiti in postaviti pravo vprašanje.
Preberite še:
- Novega lastnika išče Mercedes, ki so ga svoj čas vozile največje legende, temu primerna je tudi cena
Eden izmed nepridipravov se je predstavljal kot Vigna, pri tem pa z WhatsApp sporočili in telefonskim pogovorom skušal kontaktirati drugega direktorja podjetja. Vse se je začelo z nizom sporočil, kjer se je oseba, ki je sporočila pošiljala, predstavljala kot direktor Ferrarija. Čeprav številka ni pripadala Vigni, pa so bila sporočila zelo izrazita in so zahtevala nujno pomoč, medtem ko je na profilni sliki bilo mogoče zaslediti Vigno, ki stoji pred emblemom Ferrarija.
S pomočjo umetne inteligence
»Hej, a si slišal za veliko pridobitev, ki jo načrtujemo? Potreboval bi tvojo pomoč,« se je po poročanju Bloomberga glasilo eno izmed sporočil. In že je sledilo drugo, ki je osebi narekovalo, naj bo pripravljena podpisati ugovor o tajnosti podatkov, ki naj bi jih odvetnik takoj dostavil zelo kmalu. Sporočila so se nadaljevala v duhu, da sta italijanski regulator trga in milanska borza o vsem skupaj že obveščena, vendar je treba kljub temu biti kar se da diskreten. Tekstovnim sporočilom je sledil telefonski klic, v sklopu katerega je nekdo ob pomoči umetne inteligence povsem posnel Vigin glas, s prepoznavnim južnoitalijanskim naglasom. V tem klicu je klicatelj zatrdil, da uporablja drugo telefonsko številko zaradi občutljive narave sporočil, zatem pa je zahteval denarno transakcijo.
Direktor se ni mogel otresti občutka, da se dogaja nekaj sumljivega, zato je osebo na drugi strani zaprosil, da bi rad preveril njegovo identiteto. V ta namen mu je zastavil vprašanje, katero knjigo mu je Vigna, pred kratkim priporočil. Šlo je za knjigo »Decalogue of Complexity: Acting, Learning and Adapting in the Incessant Becoming of the World«, avtorja Alberta Felica De Tonija. Seveda prevarant tega ni vedel, zato je takoj odložil slušalko.
Po incidentu so v Ferrariju začeli notranjo preiskavo. Kaj je goljuf želel? Denar, seveda. Očitno je lažni Benedetto Vigna želel razpravljati o "poslu, povezanem s Kitajsko", ki naj bi zahteval transakcijo varovanja pred tveganjem. To je tisto, kar je neimenovanega direktorja spodbudilo, da je postavil vprašanje o knjigi.