Rdeča barva, nalepke 112 in modre luči - vsi vemo, kaj je to

27. 8. 2023 | Miha Rušnik
Deli

Jeklene gmote, ki so nepogrešljivo orodje gasilcev pri reševanju življenj. Kaj vse omogočajo in kateri je najdražji gasilski avto pri nas?

Rdeča barva, odsevni elementi, nalepke s številko 112, na vrhu pa modre luči - takoj je vsem jasno, da gre za gasilsko vozilo. So brez dvoma ena najpomembnejših in opaznejših komponent gasilskih enot po vsem svetu. Te impresivne vozne enote niso zgolj prevozna sredstva, ampak prava tehnološka čuda, prilagojena za učinkovito delovanje v nujnih primerih. Tokrat se bomo posvetili gasilskim tovornjakom.

Profimedia

Različni nameni

Običajno gre za tovornjake, ki so nadgrajeni tako, da zadostijo najrazličnejšim potrebam vseh vrst intervencij; požari, poplave, plazovi, prometne nesreče in vse druge vrste nezgod so namreč precej nepredvidljivi. Vseeno pa lahko ločimo tovornjake na 3 večje kategorije.  

Prvi so cisternespecializirani gasilski avti, ki imajo velike rezervoarje za vodo. To je ključno pri gašenju požarov na lokacijah, kjer primanjkuje vodnih virov. Pogosto prevažajo večje količine vode do požarnega prizorišča, kjer nato drugi gasilski avtomobili uporabijo to vodo za gašenje.

Profimedia

Pomembne so tudi črpalke - tovornjaki, opremljeni s črpalkami za visokotlačno črpanje vode. S črpalkami omogočajo gasilcem, da hitro in učinkovito usmerjajo vodo na požarna žarišča.

Potem so tukaj še tovornjaki z dvigali - ključni za reševanje ljudi iz visokih stavb ali drugih težko dostopnih mest. Dvigalo s teleskopskim podaljškom omogoča gasilcem, da dosežejo višine, ki bi bile sicer nedostopne.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Gasilska zveza Ljubljana (@gasilskazvezaljubljana)

Dodatna oprema

Poleg osnovne funkcije vsak gasilski avto služi tudi prevažanju cele gore dodatne opreme, ki bi jo gasilci lahko potrebovali; govorimo o prvi pomoči, opremi za tehnično reševanje, različnem orodju (motorne žage, lopate, sekire ...). Seveda morajo na prizorišče nesreče nekako prispeti tudi gasilci; poleg kombijev, ki so v slovenskih gasilskih društvih skorajda stalnica, so nekateri tovornjaki opremljeni z večjo kabino, ki omogoča prevoz gasilskega moštva.

Profimedia

Cena?

Gasilski tovornjaki so, milo rečeno, dragi - o natančnih cenah težko govorimo, saj so te odvisne od mnogih spremenljivk. Vendar draga ni osnova tovornjaka, ampak njegova nadgradnja. To gasilsko društvo naroči posebej, ko že ve, na kakšno osnovo (šasijo) jo bodo namestili. Najdražji v Sloveniji je rdeči orjak na brniškem letališču.

Profimedia

Panter

Glavno "orožje" gasilcev na letališču Jožeta Pučnika na Brniku je Rosenbauer Panther 6x6 HRET. Skoraj 40-tonski tovornjak z Volvovim dizelskim motorjem s 700 KM (515 kW) se iz garaže do letališke steze premakne v največ 180 sekundah (čas od poziva do prihoda na konec steze). 12.000 litrov vode lahko prevaža s 115 kilometri na uro, zmogljiva centrifugalna vodna črpalka pa lahko prečrpa kar 6000 litrov na minuto. Poleg vse vode, ki lahko napolni kar nekaj domačih bazenov, s sabo tovori še 1500 litrov penila in 250 kilogramov gasilnega praška. Z eno besedo - impresivno.

Pantherja uporabljajo gasilci na mnogih letališčih po svetu.

Profimedia

Preberite še: Ali bomo z novimi cenami bencina reševali obnovo po poplavah?

Morda vas bo zanimal tudi pogovor, ki ga vodi Borut Pahor

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol