Inovativen Volkswagnov znak, ki si prizadeva zmanjšati živalske žrtve na cesti

22. 4. 2024 | Nika Arsovski
Deli
Inovativen Volkswagnov znak, ki si prizadeva zmanjšati živalske žrtve na cesti (foto: VW Australia)
VW Australia

Sistem imenovan RooBadge bo obvaroval predvsem kenguruje, v prihodnosti pa tudi divjad..

Vsako leto se ob trčenju z vozili na avstralskih cestah konča življenje na (deset) tisoče živali, predvsem kengurujev. V ta namen so se pri Volkswagnu odločili v znak vdelati prav posebno tehnologijo, s katero bi zmanjšali število trčenj ter obvarovali življenja nič hudega slutečih živali.

VW Australia

Sistem imenovan RooBadge, ki je trenutno v fazi testiranja, je namenjen predvsem kengurujem. Kot zatrjujejo pri Volkswagnu, pa v prihodnosti načrtujejo tudi različico za divjad, ta bi prišla v poštev tudi na slovenskih cestah. Znak bo mogoče namestiti na prednjo masko avtomobila, na slikovnem gradivu je to Volkswagen Amarok.

Sistem živali pravočasno opozori

Logotip znamke je opremljen z zvočnikom, ki oddaja za živali, v tem primeru kenguruje, moteč zvok in s tem že na daleč opozarja živali v bližini ceste. Gre za kombinacijo različnih zvokov – od ptičjega oglašanja, zvoka plenilcev ali topota kengurujevih nog, ki bodo živali pravočasno opozorili na prihajajočo nevarnost.

Ne le svetlobni šov: ali padajoči sateliti postajajo nevarnost za naš planet?
VW Australia

Usmerjeni zvočnik je povezan z aplikacijo, ki jo je mogoče uporabljati za aktiviranje in deaktiviranje opozorilnih zvokov. Težava je le v tem, da v Avstraliji živi več vrst kengurujev, vsaka pa se drugače odziva na različne opozorilne zvoke. Tako je praktično nemogoče ustvariti univerzalno napravo. A RooBadge se uspešno spopada tudi s tem izzivom.

Izpopolnjevanje sistema s pomočjo aplikacije 

Tehnologija namreč uporablja sistem za primerjavo koordinat GPS s podatki o kengurujih, da optimizira zvok in odvrne vrste kengurujev, ki naseljujejo določeno regijo, skozi katero se v tem trenutku peljete. Aplikacija omogoča tudi prijavo pojava določene vrste ob cestišču s pritiskom na piktogram - ti podatki pa se dodatno uporabljajo za izpopolnjevanje sistema.

Sistem je v razvoju že zadnja tri leta, zdaj pa je prešel v zadnjo fazo testiranja. Luč sveta bi lahko ugledal že čez dve leti. Dobra novica za kenguruje! 

Preberite še:

Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"