Kako privarčevati na gorivu na poti na dopust? To je 5 nasvetov, ki vam bodo pri tem v pomoč

24. 6. 2024 | Nika Arsovski
Deli

Če lahko nekaj privarčujete pri gorivu, zakaj pa ne?! 

Potovanje z avtomobilom je nekdaj predstavljalo cenovno ugodnejšo različico transporta za počitnice. Dandanes temu praktično ni tako, saj boste za vozovnico nizkocenovne letalske družbe verjetno odšteli manj kot za poln rezervoar bencina. Ker cene goriv še zdaleč niso denarnici prijazne, se zato vsak trudi, da bi vsaj malce privarčeval na poti. Če ne drugače, vsaj za sladoled.

Profimedia

Izberite primerno pot

Z načrtovanjem lahko precej prihranite. V kolikor je pot do destinacije krajša in z manj zastoji, manj goriva bo vaše vozilo potrebovalo. V kolikor potujete čez večje število držav je dobro, da se vnaprej pozanimate, kakšna je cena goriva in točite tam, kjer je ugodnejše. Tako kot pri nas, so cene goriv na avtocesti v številnih državah višje, zato je morda smiselno, da zapeljete na izvoz in natočite gorivo na črpalki izven avtoceste.

Bodite osredotočeni na vožnjo

Na porabo goriva vpliva tudi stil vožnje. Agresivni vozniki, ki radi pospešujejo in pretirano zavirajo, v povprečju lahko porabijo tudi od 30-50% več goriva. Po drugi strani pa je umirjena vožnja bolj varčna, vsaj kar se goriva tiče. To seveda ne pomeni, da se ne smete držati omejitev – daleč od tega. Le ohranite pregled nad dogajanjem na cestišču, da ne bo potrebe po ostrem zaviranju in naknadnem hitrem pospeševanju. Dopusta ne boste zamudili, zato si vzemite čas. K pretočnosti lahko pomaga tudi navigacija, s katero se lahko izognete prometnim zastojem. Čakanje v zastoju namreč lahko poveča porabo goriva, saj je klima prižgana, motor pa teče v prostem teku.  

Profimedia

Preverite tlak v pnevmatikah

Ustrezen tlak v pnevmatikah in pravilna geometrija vzmetenja poleg varnosti vožnje vplivata tudi na porabo goriva. Slabo napolnjene pnevmatike imajo večji kotalni upor, kar lahko poveča porabo bencina ali dizla za več kot 10 %. Prav tako se pozanimajte, če proizvajalec pnevmatik pri polno obteženem avtomobilu priporoča višji tlak v pnevmatikah.

Pametno uporabljajte klimatsko napravo

Klimatska naprava je eden največjih potrošnikov goriva v avtomobilu. Ker je njena uporaba v poletnih mesecih za marsikoga nuja, poskrbite, da z nizkimi temperaturami ne boste pretiravali. Na ta način se boste izognili prehladom na dopustu, pa tudi pretirani porabi goriva. Strokovnjaki priporočajo, da je razlika med zunanjo in notranjo temperaturo največ 7°C. Pred vožnjo je dobro tudi prezračiti pregreto notranjost avtomobila, poleg tega poskrbite, da vozilo parkirate v senci in s tem preprečite dodatno pregrevanje. Za tiste še bolj varčne pa je dobro, da potujete ponoči, ko klimatske naprave sploh ne boste potrebovali.

Profimedia

Izogibajte se strešnim kovčkom

Za daljša počitniška potovanja je priporočljivo razmisliti o uporabi strešnih kovčkov. A pozor. Le ti namreč povečajo porabo goriva tudi za 20%. Razlog za to je bistveno večji zračni upor. Torej, pri pakiranju uporabite zdravo kmečko pamet in ne pretiravajte, manjša obremenitev vozila se bo namreč poznala tudi pri porabi goriva.

Novo na Metroplay: "Največja ovira je davčni sistem" | Blaž Brodnjak