Kaj takega pri nas (in tudi širše v Evropi) zagotovo ne bi bilo mogoče.
Prečkanje ceste pri rdeči luči na semaforju na Kitajskem ne prinaša le denarne kazni, temveč tudi javno sramotenje. Ta azijska država je začela razkrivati osebne podatke kršiteljev, kar odpira vprašanja o posegu v zasebnost in ugled posameznikov.
Preberite še:
Kitajske oblasti v zadnjih letih uporabljajo napredno tehnologijo za prepoznavanje in osramotitev tistih, ki kršijo prometna pravila. Marsikdo je mnenja, da je tovrstna kazen nesorazmerna prekršku, vendar se na Kitajskem o tem ne govori kaj dosti.
@jackthebackpacker They have jaywalking cameras that can publically shame you! #china #travel #wuhan #traffic #cars ♬ original sound - Jackthebackpacker
Prvi sistem, ki so ga uvedli leta 2018 v mestu Daje v provinci Hubei, uporablja senzorje na semaforjih z namenom zaznavanja neupoštevanja pravil prečkanja ceste. V tem primeru sistem najprej sproži mehanizem, ki prekršitelja poškropi z rahlo meglico hladne vode, ob tem pa predvaja posneto opozorilo: "Prosimo, ne prečkajte ceste, nevarno je."
Leta 2019 so v več kitajskih mestih, vključno s Šanghajem, uvedli še naprednejši sistem, ki združuje kamere za prepoznavanje obrazov z velikimi javnimi zasloni. Ta sistem ne le da posname pešce, ki prečkajo na rdečo luč, ampak tudi projicira njihove obraze na javne zaslone.
Najbolj šokantno pri tem ukrepu je dejstvo, da fotografije prekrškarjev ostanejo vidne cel teden. Poleg tega sistem na zaslonu prikaže tudi del osebne izkaznice tistega, ki je prekršek naredil, kar mnogim razumejo kot kršenje zasebnosti.
Novo na Metroplay: "Dezinformacije so povsod" | N1 podkast s Suzano Lovec