Pozor! Sodobni avtomobili vam lahko uničijo kamero na mobilnem telefonu - nikoli ne počnite tega ... (VIDEO)

19. 5. 2025 | Gregor Žvab
Pozor! Sodobni avtomobili vam lahko uničijo kamero na mobilnem telefonu - nikoli ne počnite tega ... (VIDEO) (foto: Gregor Žvab)
Gregor Žvab

Sliši se neverjetno, a je še kako resnično. Sodobni asistenčni sistemi so za fotografsko opremo lahko zelo škodljivi. A uničenju kamere se da izogniti.

V dobi družbenih omrežij je postalo skorajda samoumevno, da ob nakupu novega avtomobila ta trenutek zabeležimo in delimo s svetom. Toda, če je vaš novi jekleni konjiček opremljen z naprednim lidar sistemom, lahko hitro ostanete brez kamere na pametnem telefonu, še preden boste uspeli objaviti prvi posnetek.

Lidar na Volvu EX90 uničil kamero na telefonu

Na spletu se je razširil posnetek uporabnika Reddita z imenom u/Jeguetelli, ki prikazuje, kako je pri snemanju strešnega lidar sistema na svojem Volvu EX90 ta dobesedno “zažgal” slikovni senzor na telefonu, vrednem okoli 1.100 evrov. Na videoposnetku je jasno viden trenutek, ko se ob približevanju kamere lidarju na zaslonu pojavijo svetlobne lise – posledica poškodovanih pikslov na senzorju zaradi laserskega pulza.

Lidar uporablja infrardeče laserske žarke za merjenje razdalj do predmetov okoli vozila in s tem omogoča delovanje naprednih sistemov za pomoč vozniku (ADAS). Čeprav so ti žarki po varnostnih standardih Ameriškega inštituta za nacionalne standarde (ANSI) razvrščeni kot razred 1 – torej varni za človeške oči – pa očitno niso varni za fotoaparate.

Potres v Dalmaciji: "Močno se je čutil"
Kaj je to lidar?
LIDAR (kratica za Light Detection and Ranging) je napredna senzorska tehnologija, ki jo avtomobili uporabljajo za natančno zaznavanje okolice. Deluje tako, da oddaja laserske svetlobne signale in meri, koliko časa potrebujejo, da se odbijejo od predmetov nazaj do senzorja. Na podlagi teh podatkov sistem izračuna razdalje in ustvari zelo natančen 3D-zemljevid okolice vozila.

 

Never film the new Ex90 because you will break your cell camera.Lidar lasers burn your camera.
byu/Jeguetelli inVolvo

Telefoto leče so še posebej občutljive

Po analizi avtomobilskega portala Car and Driver je ključni dejavnik pri poškodbi kamere preklop telefona v telefoto način. Ko uporabnik snema z običajno ali širokokotno lečo, težav ni bilo zaznati. A ob aktivaciji telefoto objektiva, ki ima ožji kot zajema in manjšo zaslonko, se je škoda na senzorju začela takoj pojavljati.

Strokovnjak Gannon Burgett, ki dobro pozna delovanje CMOS senzorjev, pojasnjuje, da so telefoto leče zaradi osredotočenega svetlobnega snopa bolj izpostavljene poškodbam, še posebej če kamera snema neposredno v aktivni lidar.

Ta pojav sicer ni povsem nov – podobne poškodbe so bili deležni tudi profesionalni snemalci, ki so s svojo opremo snemali laserske svetlobne predstave, kjer je žarek zašel neposredno v objektiv.

Kako varno posneti fotografijo?

To ne pomeni, da se morate odpovedati Instagram objavam svojega novega Volva EX90 ali drugega vozila z lidarjem. Vendar pa je potrebna dodatna pazljivost pri izbiri kota snemanja, leče in razdalje do lidarja. Najvarnejša izbira je širokokotna leča, pri kateri ostanete na zadostni razdalji, izogibate se direktnemu snemanju žarka in tako ohranite funkcionalnost svojega pametnega telefona.

Vse več sodobnih vozil, zlasti električnih in avtonomnih, bo v prihodnje uporabljalo lidar za napredno navigacijo in varnost. Zato je dobro vedeti, da takšna tehnologija, čeprav varna za voznike, predstavlja potencialno tveganje za fotoopremo – še posebej, če brezglavo iščemo “popoln kader” na parkirišču.

Avto je pustil na servisu, ko pa ga je dobil nazaj, ni mogel verjeti svojim očem. Je bil to sploh njegov avto?!