Za ceno novega avtomobila srednjega razreda je lahko vaše potniško letalo, ki je včasih pristajalo tudi v Ljubljani

3. 2. 2025 | Gregor Žvab
Deli
Za ceno novega avtomobila srednjega razreda je lahko vaše potniško letalo, ki je včasih pristajalo tudi v Ljubljani (foto: Profimedia)
Profimedia

S prodajo zadnjega letala se končuje saga te letalske družbe.

Stečajni upravitelj nekdanje črnogorske letalske družbe Montenegro Airlines, ki je svojčas pvezovala tudi Ljubljano in Podgorico, je na prodaj ponudil zadnje letalo Fokker 100 (4O-AOK), ki je nekoč služilo kot del flote nekdanjega črnogorskega nacionalnega prevoznika. Po poročanju portala ExYu Aviation naj bi izklicna cena zanj znašala 23.900 evrov, rok za oddajo ponudb pa je 24. februar.

Nekdanji dolgoletni izvršni direktor družbe Zoran Djurišić je ob tem predlagal, da letalo odkupi črnogorska vlada in ga postavi kot razstavni eksponat v bližini letališča Podgorica. Po njegovih besedah je to letalo igralo ključno vlogo pri uspehu letalske družbe, saj je v letih 2003 in 2004 Montenegro Airlines uspel prepeljati 65 % potnikov na liniji med Črno goro in Beogradom, kljub temu da je takratni Jat Airways na isti relaciji uporabljal devet Boeingovih letal.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Montenegro Airlines (@montenegro_airlines)

Nanj so tudi streljali

Zanimivost tega letala je, da je 7. januarja 2008 doživelo nenavaden incident. Med večernim pristajanjem na letališču Podgorica je bilo namreč letalo zadeto s strelnim orožjem. Med rutinskim pregledom so v repu letala odkrili luknjo od krogle, ki je preluknjala trup letala. V času incidenta je bilo na krovu 20 potnikov, vendar na srečo nihče ni bil poškodovan. Motiv napada ni bil nikoli pojasnjen, čeprav nekateri viri navajajo, da je šlo najverjetneje za nesrečen primer streljanja med praznovanjem pravoslavnega božiča.

Stečajni postopek Montenegro Airlinesa že nekaj časa vključuje prodajo preostalega premoženja. V preteklosti so bila že prodana tri letala Fokker 100:

  • Letalo 4O-AOL je kupilo nizozemsko podjetje Airline Fleet Support za 85.000 evrov,
  • Letalo 4O-AOP je pridobilo srbsko podjetje Hashtag za 145.000 evrov,
  • Letalo 4O-AOM je končalo v lasti kenijskega prevoznika Skyward Express.

Z morebitno prodajo zadnjega letala 4O-AOK, ki nosi s seboj tudi nenavadno zgodbo, se zaključuje zgodba letalske družbe, ki je bila nekoč pomemben igralec na trgu zračnega prevoza na Balkanu.

Začenjata se kar dve preventivni akciji. Tokrat bodo policisti preverjali ...

Novo na Metroplay: "Treba je poznati žalost, nesrečo in poraz, da lahko ceniš vse te uspehe" | SIDDHARTA INTIMNO