Če bodo slišali krik, se bodo lahko odzvali. Kaj pa o tem menite vi?
Zasebnost je v današnjem času bolj ogrožena kot kadarkoli prej. Zaradi vseprisotnih video kamer in vdora v zasebnost na spletu se zdi, da nismo daleč od idej 'Big Brother', kjer imajo zunanje osebe nadzor nad našimi življenji.
Marsikdo tako ne bo zadovoljen s Hyundaievo idejo o vpeljavi zunanjih mikrofonov, ki bi prisluhnili okolici in zaznali moteče zvoke.
S tem bi lahko zaznali eksplozije, kričanje, tudi strele in posledično aktivirali hupo, žaromete itd., ter odgnali vlomilce.
Ideja je plod Festivala idej 2023, s katerim želijo pri Hyundaiu spodbuditi ustvarjalne in kreativne ideje zaposlenih. Omenjena ideja je dobitnica bronastega priznanja, saj je bila tematika projekta letos »Tehnologija s srcem, ki spreminja svet«.
Tako imenovani sistem »H-SOS« naj bi, v koliko bi zaznal neprimerne zvoke opozoril tudi policijo in pristojne organe ter jim poslal lokacijo vozila in video s kamere.
V primerih kriminala ali drugih nesreč pa bi lahko avto celo opozori lastnike bližnjih vozil, naj se izogibajo območju. Velik del tehnologije je v uporabi že sedaj.
Tesla in Rivian uporabljata posamezne sistema za zaznavanje vandalizma in kraje, Shazam in Google pa lahko že po nekaj sekundah prepoznata pesem, ki se vrti na radiu.
Po drugi strani tehnologija podjetja SoundThinking Inc., prej ShotSpotter, uporablja algoritme za prepoznavanje in opozarjanje na streljanje v več mestih v ZDA.
Tehnologija, kot je ta, sama po sebi ni nevarna ali zlonamerna, vendar brez močne zaščite zasebnosti pomeni velik vdor v zasebnost uporabnika.
Preberite še: Vozniškim izpitom se obeta nova kategorija. Če boste želeli voziti to vozilo, bo potreben preizkus znanja
Morda vas bo zanimal tudi pogovor, ki ga vodi Tilen Artač: