To je na prvi pogled "bizaren" razlog, zakaj vas policisti lahko oglobijo

23. 8. 2024 | Uredništvo
Deli
To je na prvi pogled "bizaren" razlog, zakaj vas policisti lahko oglobijo (foto: Profimedia)
Profimedia

Urejenost avtomobila je odsev urejenosti njegovega lastnika, ki ima sicer vso pravico, da svojega avta ne pospravlja. A le dokler njegov nered ne postane težava širših razsežnosti.

Ljudje smo radi v urejenem okolju in to velja tudi za notranjost našega avtomobila. Kljub temu se zgodi, da se začne v njem nabirati najrazličnejša navlaka, od ovitkov čokoladic in praznih plastenk do pozabljenih predmetov, za katere smo mislili, da jih bomo med potjo potrebovali, pa so potem kar nekako ostali v avtu. Čeprav je to stvar vsakega posameznika, pa lahko voznike neurejenih avtomobilov v Nemčiji doleti kazen.

Preberite še:

Kaj je odločilno, da se v naš nered vmeša zakonodaja? Če gre za odloženo jopico na zadnjem sedežu ali prazno vrečko čipsa pri sopotnikovih nogah, načeloma to ne predstavlja težave. Naš avto, naša odgovornost. A če se navlake nabere preveč, lahko predstavlja nevarnost za nas in za druge udeležence v prometu. Predmeti, ki v potniški kabini niso ustrezno pritrjeni ali zavarovani, lahko predstavljajo resno nevarnost, saj lahko ob zaviranju padejo pod sedeže in se v najslabšem primeru zataknejo pod stopalko zavore in onemogočijo zaviranje.

avto, urejenost, kazen, nered, nemčija
Profimedia

Zaradi nereda lahko dobite denarno kazen

Nemški Zakon o cestnem prometu zapoveduje, da mora biti kakršenkoli tovor v avtomobilu nameščen in pritrjen tako, da ne zdrsne, pade ali se kotali, tudi v primeru nenadnega zaviranja ali nenadne spremembe smeri vožnje. Seveda to velja tudi za naključne predmete v potniški kabini. Če obstaja nevarnost, da bodo med vožnjo okoli nas leteli predmeti, ki bi lahko bodisi poškodovali koga v avtomobilu ali pa voznika ovirali pri vožnji, je predvidena opozorilna globa v višini 35 evrov. Če karkoli v avtomobilu ovira voznikov vid ali sluh, je za to predvidena kazen v višini 10 evrov.

Če se zgodi nesreča in preiskava pokaže, da je k temu prispevala neurejenost v avtomobilu, lahko zavarovalnica zahteva, da voznik neurejenega avtomobila poravna del ali celotno škodo.

Ko nas bo naslednjič prijelo, da bi ovitek čokoladice vrgli kar na tla v avtomobilu in nanj pozabili, si vzemimo čas in ga raje odvrzimo tja, kamor spada. Ne le, da se bomo s tem izognili morebitni kazni, če nas pot zanese v Nemčijo, tudi prijetneje se bomo počutili v urejenem avtomobilu.

Evropa (navidez) popušča Kitajski, a Kitajci z novim predlogom najbrž ne bodo zadovoljni

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj