»Nevidna« razkošna jahta, ki jo bodo natisnili kar na 3D tiskalniku

16. 4. 2023 | Nika Arsovski
Deli

Težko je ne opaziti razkošno jahto, ki se zasidra v zalivu. A v tem primeru boste morali res napeti oči, da se vam ne bo izmuznila.

Številni lastniki jaht želijo biti opaženi, spet drugi, te želje nimajo. Sploh slednjim bo všeč koncept oblikovalca Jozefa Forakisa, ki je predstavil »nevidno« jahto.

Ogromno plovilo bo imelo zrcalna steklena "krila", ki odsevajo okolico in se z njo skorajda v celoti zlijejo.

Pa ne le to! Po besedah ​​oblikovalca bo 88-metrski Pegasus prva super jahta ustvarjena s 3D tiskalnikom na svetu.

Ladja bo opremljena s sončnimi kolektorji, ki poganjajo elektrolizerje, ti pa pridobivajo vodik iz morske vode.

Vodik se bo nato pretvoril v elektriko, ki je shranjena v litij-ionskih baterijah, električno energijo pa bo mogoče uporabiti za napajanje različnih sistemov.

Pegasus bo v celoti brezemisijski, brez omejenega dosega.

Avstralska vplivnica namerno zastrupljala svojo hčerko, da bi prišla do denarja

»Navdihnilo me je, da ustvarim jahto, ki je čim bližje morju in naravi, narejeno iz oblakov, ki lebdijo nad vodno črto," je za CNN povedal sam Forakis in dodal, da je jahto želel pokloniti nazaj, materi naravi.

Ob tem je pojasnil, da bo superjahta zgrajena z uporabo robotskega 3D-tiskalnika »za izgradnjo mrežastega ogrodja, ki združuje trup in nadgradnjo«, kar bo zahtevalo »manj energije, materialov, odpadkov, prostora in časa« kot bolj tradicionalna plovila.

Kar zadeva notranjost, bo Pegasus opremljen z različnimi luksuznimi dodatki. Tako bodo poleg standardnega bazena gostje lahko uživali tudi v zasebnem klubu ter veliko teraso s hidromasažno kadjo.

Posebnost notranjosti je "Drevo življenja", ki se razprostira skozi vse štiri etaže, povezane s kiparskimi spiralnimi stopnicami, in služi kot jedro vrta, ki bo goste oskrboval s hrano in svežim zrakom.

Toda kakšne so možnosti, da Pegasus postane resničnost v ne tako oddaljeni prihodnosti?

Po navedbah ekipe, ki sodeluje pri projektu, je bila jahta razvita s pomočjo »znanstvenih dejstev, ne fikcije«.

Ključne tehnologije, ki so potrebne za njegovo uresničitev, pa bodo zahtevale »nadaljnji razvoj«, da bi jih lahko pretvorili v resničnost. Forakis ocenjuje, da bo izgradnja koncepta trajala od pet do sedem let, vsekakor pa naj bi bil projekt zaključen do 2030.

»Zdaj je čas za pogumne korake v trajnostno prihodnost. Pegasus je drzna, a uresničljiva vizija za bližnjo prihodnost industrije superjaht, kjer človek in stroj živita v harmoniji z naravo, namesto da bi z njo tekmovala ali jo ogrožala,« je prepričan oblikovalec.

Čeprav so v oblikovalskem studiu menda že prejeli "nekaj" resnih povpraševanj, Pegasus za zdaj ostaja le v konceptualni formi. 

Čas bo pokazal, ali bo postal nekaj več kot koncept in ali lahko ideja o sožitju človeka in narave v tem primeru postane nova resničnost. 

Novo na Metroplay: Alenka Husič o najlepših spominih, vzgoji hčerk in pestrem preteklem letu